Oct 122015

Σας ενημερώνουμε ότι το «Κολλέγιο Ανατόλια»  της Θεσσαλονίκης, διοργανώνει το 5ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας, το οποίο θα διεξαχθεί στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου τον Μάρτιο του 2016.

Ενόψει της διοργάνωσης του Συνεδρίου και προς διευκόλυνση των συμμετεχόντων, το Κολλέγιο Ανατόλια διοργανώνει Ημέρα Ενημέρωσης «ACSTAC Start Day» το Σάββατο 10 Οκτωβρίου και ώρα: 9:30-13:30. Η ανοικτή εκδήλωση απευθύνεται σε μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς οι οποίοι επιθυμούν να ενημερωθούν για τις διαδικασίες και τον τρόπο συμμετοχής στο ACSTAC 2016. Για δήλωση συμμετοχής επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του συνεδρίου (www.acstac.gr).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διεξαγωγή του Συνεδρίου και της Ημερίδας  παρακαλείσθε να επισκεφτείτε τις ιστοσελίδες  www.acstac.gr  και www.facebook.com/acstacgr και με τα emails acstac@anatolia.edu.gr και  hsamara@anatolia.edu.gr     Δρ.Χάιδω Σαμαρά,  Συντονίστρια ACSTAC 2016.

Σας  επισυνάπτουμε τη με αρ.πρωτ. 148666/Δ2/23-09-2015 έγκριση του Συνεδρίου από το ΥΠ.Π.Ε.Θ. (Έγκριση 5ου μαθητικού συνεδρίου του Ομίλου Επιστήμης και Τεχνολογίας «ACSTAC» στο Αμερικανικό Κολλέγιο “ΑΝΑΤΟΛΙΑ” Θεσσαλονίκης) και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Oct 122015

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου ως συντονιστής του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Βιώσιμη πόλη: Η πόλη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία» καλεί όσες σχολικές ομάδες επιθυμούν, να δηλώσουν συμμετοχή ή να ανανεώσουν την συμμετοχή τους στο Δίκτυο.

Οι σχολικές μονάδες που επιθυμούν να συμμετέχουν στο Δίκτυο παρακαλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση στο σύνδεσμο http://tinyurl.com/viosimipoli15  μέχρι 29 Οκτωβρίου 2015 και να ενημερώσουν σχετικά τους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων ή Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ/νσης στην οποία ανήκουν. Οι σχολικές μονάδες που συμμετείχαν στο δίκτυο κατά τη σχολική χρονιά 2014-2015 παρακαλούνται να επικαιροποιήσουν τη συμμετοχή τους δηλώνοντας ότι συνεχίζουν να είναι ενταγμένες στο δίκτυο συμπληρώνοντας την αίτηση.

«Παράταση προθεσμίας για συμμετοχή στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου με τίτλο «ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ: Η ΠΟΛΗ ως ΠΕΔΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ»

Σας ενημερώνουμε ότι για τη διευκόλυνση των σχολικών ομάδων που υποβάλλουν σχέδια προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων η προθεσμία υποβολής αίτησης συμμετοχής στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο «Βιώσιμη πόλη: Η πόλη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία» που συντονίζει το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου παρατείνεται ως τις 30 Νοεμβρίου 2015.

Πληροφορίες που αφορούν στο σκεπτικό, στους στόχους, στην παιδαγωγική προσέγγιση του δικτύου και στους άξονες των θεματικών ενοτήτων μπορείτε να δείτε στο συνημμένο έγγραφο και στην ιστοσελίδα του δικτύου http://www.kpe-thess.gr/networks/biosimipoli/

Για να δείτε την πρόσκληση κάντε κλικ εδώ

Για να δείτε την περιγραφή του Δικτύου κάντε κλικ εδώ