Jan 312018

Σας γνωστοποιούμε ότι το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων συνδιοργανώνουν Ημερίδα με τίτλο: «ΦΥΛΟ και ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ».
Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2018 στη Θεσσαλονίκη, στο Νέο Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης (Βασιλέως Γεωργίου Α΄ 1, Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, 2ος όροφος), ώρες 09:30πμ -14:30μμ και μπορούν να την παρακολουθήσουν στελέχη της εκπαίδευσης, εκπαιδευτικοί και μαθητές/-ήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, χωρίς δαπάνη για το δημόσιο.
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται στο τηλ. 210-3442874.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.

Για να δείτε την πρόσκληση πατήστε εδώ.

Για να δείτε το πρόγραμμα πατήστε εδώ.

Jan 312018

Το ΚΠΕ Βελβεντού-Σιάτιστας σε συνεργασία με τους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Κοζάνης, οργανώνει διήμερη ενημερωτική και εργαστηριακή δράση, στο πλαίσιο της πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) – Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» του επιχειρησιακού προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020», Άξονας προτεραιότητας 6,  για 40 εκπαιδευτικούς Π/βάθμιας (20) και Δ/βάθμιας (20) Εκπαίδευσης των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης, με τίτλο:

«Η Κεραμική στο Ανθρωπογενές Περιβάλλον».

Το σεμινάριο διάρκειας 15 διδακτικών ωρών, θα πραγματοποιηθεί στο Βελβεντό την Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018 (ώρες 17.00-21.00) και το Σάββατο 17 Μαρτίου 2018 (ώρες 08.30-14.30).

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν πρέπει να υποβάλλουν την αίτησή τους στους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των Διευθύνσεών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Κοζάνης έως τις 16 Φεβρουαρίου 2018.

Για να δείτε την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε την αίτηση συμμετοχής του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Jan 232018

Πρόσκληση εκπαιδευτικών σε τετραήμερο περιβαλλοντικών δράσεων

στην Κωνσταντινούπολη του Γραφείου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

της ΔΔΕ Δ. Θεσσαλονίκης

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.

Για να δείτε το πρόγραμμα πατήστε εδώ.

Jan 222018

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρχανών-Ρούβα-Γουβών, στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» και του υποέργου 2, Άξονας προτεραιότητας 6, στις περιφέρειες σε μετάβαση και μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ,
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, συνδιοργανώνει με την Περιφέρεια Κρήτης και με τον Δήμο Αρχανών – Αστερουσίων, τριήμερο Επιμορφωτικό Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς όλης της χώρας που συμμετέχουν στο Εθνικό Δίκτυο «Τουρισμός και Περιβάλλον», με τίτλο: “Τουρισμός και Περιβάλλον: Εκπαίδευση για τη διατήρηση και προστασία του φυσικού περιβάλλοντος”.
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Μαρτίου, το Σάββατο 17 Μαρτίου και την Κυριακή 18 Μαρτίου 2018 στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Αρχανών (Παλιό Κτήριο Δίας, Αρχάνες) και στην ευρύτερη περιοχή των Αρχανών.

Οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών θα υποβάλλονται στους Υπευθύνους Σχολικών δραστηριοτήτων των Διευθύνσεών τους, μέχρι τη Δευτέρα 31 Ιανουαρίου 2018.

Για να δείτε τη σχετική πρόσκληση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Jan 102018

Σας γνωστοποιούμε ότι το Λεόντειο Λύκειο Πατησίων και το Λεόντειο Λύκειο Νέας Σμύρνης διοργανώνουν Παιδαγωγικό Συμπόσιο με θέμα: «Αξίες, πρακτικές, προοπτική για ένα σχολείο του μέλλοντος». Το Συμπόσιο θα διεξαχθεί:
- την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου 2018 στο Λεόντειο Λύκειο Πατησίων και ώρες 17.00 – 21:00 και
- το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2018 στο Λεόντειο Λύκειο Νέας Σμύρνης και ώρες 08.45 – 13:30.
Το συμπόσιο μπορούν να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης, εκτός ωρών λειτουργίας των σχολείων και χωρίς δαπάνη για το δημόσιο.
Για περισσότερες πληροφορίες και για δηλώσεις συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα https://www.leonteios.edu.gr/symposio και να απευθύνονται στα τηλ. 210-2522402 εσωτ. 347 και 210-9418011 εσωτ. 2710, καθώς και στα e-mail: info@leontios.gr και l_leonin@leonteios.gr

Jan 082018

Σας γνωστοποιούμε ότι το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του ΕΚΕΔΙΣΥ, η Παιδαγωγική Εταιρεία Ελλάδος, το Ελληνικό Τμήμα της IBBY – Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου και η Σχολή Μωραΐτη συνδιοργανώνουν το 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο με τίτλο: «Εκπαίδευση στον 21ο αιώνα: αναζητώντας την καινοτομία, την τέχνη, τη δημιουργικότητα».
Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στις 20, 21 και 22 Απριλίου 2018 στην Αθήνα, στη Σχολή Μωραΐτη.

Για να δείτε την σχετική ανακοίνωση πατήστε εδώ.