Mar 262013

ΘΕΜΑ : Διοργάνωση διημερίδας ενημέρωσης και μεταφοράς τεχνογνωσίας στις σχολικές  μονάδες που μετέχουν στον πανελλήνιο διαγωνισμό F1 for schools

Ο Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΠΕ Κοζάνης και οι συμμετέχουσες σχολικές μονάδες (καθηγητές και μαθητές) με αφορμή την ολοκλήρωση της επιτυχημένης διημερίδας ενημέρωσης και μεταφοράς τεχνογνωσίας στις σχολικές μονάδες που μετέχουν στον πανελλήνιο διαγωνισμό F1 for schools με θέμα «μεταφορά τεχνογνωσίας για το σχεδιασμό και την κατασκευή πειραματικών μοντέλων F1» που υλοποιήθηκε στο ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας στις 11/3/2013 και ώρα 15.30 μ.μ. ημέρα Δευτέρα  και στις 16/3/2013 και ώρα 9.00 π.μ. ημέρα Σάββατο σε συνεργασία με το Τμήμα  Βιομηχανικού Σχεδιασμού του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε για την ανιδιοτελής ικανοποίηση του αιτήματος μας για επιμόρφωση από το εκπαιδευτικό προσωπικό του τμήματος που είχε τη διάθεση, την υπομονή και τη θέληση να μας επιμορφώσει και να λύσει όλες τις απορίες και τα προβλήματα που προέκυψαν. Η προσφορά τους είναι σημαντική και πολύπλευρή. Δίνει τη δυνατότητα απόκτησης βιωματικής μάθησης, πραγματοποιεί το άνοιγμα του σχολείου, συντελεί στην κοινωνικοποίηση, εντάσσει τις τεχνολογικές τάσεις στην καθημερινότητα, υιοθετεί τον υγιή ανταγωνισμό, δίνει την δυνατότητα συμμετοχής σε εθνικό διαγωνισμό  και  προάγει την συνεργασία και τον εθελοντισμό.

Σας ευχαριστούμε.

Mar 192013

Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ διοργανώνει το Σεμινάριο “Αναπτύσσοντας ντοκυμαντέρ στα σχολεία” στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου MEDEAnet.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, οι οποίοι έχουν ήδη εμπειρία στη δημιουργία βίντεο στο πλαίσιο σχολικών δραστηριοτήτων. Κατά τη διάρκειά του, θα γίνει ανταλλαγή απόψεων των καλών πρακτικών αξιοποίησης βίντεο σε σχολικές δραστηριότητες με Ευρωπαίους καθηγητές μέσω διαδικτύου.

Θα επιμορφωθούν 20 εκπαιδευτικοί. Δεν προβλέπεται οικονομική κάλυψη ημερήσιας αποζημίωσης, μετακινήσεων και άλλων δαπανών.

Μπορείτε να υποβάλετε τη συμμετοχή σας έως τις 27 Μαρτίου στη φόρμα:

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στις 5-7 Απριλίου 2013 στην Αίθουσα: Έλλη Παππά του

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ, ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ.

Επισυνάπτονται  οι εκπαιδευτικοί στόχοι και  το πρόγραμμα του επιμορφωτικού σεμιναρίου.

MEDEAnet_workshop_1

Docs@Greece_2

Docs@Program_3

Mar 152013

Σας ενημερώνουμε ότι όσον αφορά την 4η Περίοδο Επιμόρφωσης Β΄ Επιπέδου, στο Ι.Ε.Κ. της Πτολεμαΐδας έχουν εγκριθεί και θα λειτουργήσουν 4 προγράμματα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών τα οποία είναι :

1 πρόγραμμα ΠΕ 19/20 (ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ)
2 προγράμματα ΠΕ02 (ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ)
1 πρόγραμμα ΠΕ70 (ΔΑΣΚΑΛΩΝ)

Περισσότερες πληροφορίες : https://b-epipedo2.cti.gr/

ΙΕΚ Υπουργείου Παιδείας
Καραζάνου 7
Τηλ.Επικ.:24630 54286, 54287

Mar 142013

Η ΑΡΣΙΣ-Κοζάνης προσκαλεί όλους, μικρούς και μεγάλους, την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2013, στον πεζόδρομο μπροστά από το χώρο της (οδός Αμύντα), στις 06.00 το απόγευμα, για να πάρουν μέρος στην αποκριάτικη γιορτή:

«…δεν μας καίγεται καρφί!»

Στόχος της γιορτής μας είναι να βρεθούμε όλοι μαζί, μικροί και μεγάλοι, να διασκεδάσουμε, να ξεφαντώσουμε και να σατιρίσουμε τα επίκαιρα κοινωνικά ζητήματα στο πνεύμα της κοζανίτικης αποκριάς.

Σαρκασμός, λοιπόν, κέφι και χορός γιατί:

ΔΕΝ «ΜΑΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΡΦΙ», ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΑΠΟΚΡΙΕΣ!

ΔΕΝ «ΠΕΤΑΜΕ ΧΑΡΤΑΕΤΟ», ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ!

Mar 142013

Σας ενημερώνουμε ότι δύναται η δυνατότητα προβολής κινηματογραφικής ταινίας  – ντοκιμαντέρ με θέμα : «Μικρασιατική Καταστροφή» για τους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης .

Οι προβολές θα γίνουν στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Απριλίου σε Πολιτιστικό Σύλλογο του Δήμου Κοζάνης και στο δεύτερο δεκαπενθήμερο  για τους υπόλοιπους Δήμους.

Για δηλώσεις συμμετοχής και πληροφορίες στον κ. Σαμαρά Στυλιανό στα τηλέφωνα 6985743019 και 6985593302.

Επισυνάπτεται  ενημερωτικό υλικό tainia

Mar 112013

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η ενημερωτική παράσταση για το AIDS  που πραγματοποιήθηκε από το Γενικό Νοσοκομείο Κοζάνης «Μαμάτσειο – Μποδοσάκειο»  τον Δεκέμβρη του 2012 ,είναι  δυνατόν θα επαναληφθεί  στις  8 Απριλίου 2013  για τους μαθητές της Πτολεμαΐδας και 15 και 16 Απριλίου 2013 για μαθητές της Κοζάνης.   Θέατρο_Αids_2013

Mar 072013

Στις 11/3/2013 και ώρα 15.30 μ.μ. ημέρα Δευτέρα  και στις 16/3/2013 και ώρα 9.00 π.μ. ημέρα Σάββατο ο Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΠΕ Κοζάνης σε συνεργασία με το Τμήμα Βιομηχανικού Σχεδιασμού του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας διοργανώνει διημερίδα ενημέρωσης και μεταφοράς τεχνογνωσίας για τις σχολικές μονάδες (μαθητές και καθηγητές) που συμμετέχουν στον πανελλήνιο διαγωνισμό F1 for schools με θέμα «μεταφορά τεχνογνωσίας για το σχεδιασμό και την κατασκευή πειραματικών μοντέλων F1».

Mar 072013

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΦΟΡΕΩΝ σχετικά με τη διεξαγωγή 6 & 7 Α̟ριλίου 2013 της διημερίδας με τίτλο «ΕΞΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΗΧΟΥ»

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΕΡΕΥΝΩΝ ΗΧΟΥ, ΜΟΥΣΙΚΗΣ & ΛΟΓΟΥ