Jan 282016

2η Γιορτή Αγωγής Υγείας

Πρόσκληση ενδιαφέροντος για υποβολή εργασιών για τη διοργάνωση Ημερίδας

Για να δείτε την πρόσκληση πατήστε εδώ

Για να δείτε το Δελτίο Περίληψης Εργασιών Πατήστε εδώ

Jan 262016

Πρόσκληση εκπαιδευτικών σε Ημερίδα Περιβαλλοντικού περιεχομένου στην Κωνσταντινούπολη

Για να δείτε την πρόσκληση πατήστε εδώ

Jan 192016

Ύστερα από την έγκριση της συνέχισης του δικτύου «Αειφορική Τεχνολογία» με συντονιστικό φορέα το ΚΠΕ Κέρκυρας για τα επόμενα δύο σχολικά έτη (2015-16 & 2016-17) με το παραπάνω σχετικό, επισυνάπτουμε αίτηση συμμετοχής των σχολείων και παρακαλούμε για την προώθησή της στα σχολεία.

Περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν στο website του ΚΠΕ Κέρκυρας, όπου μπορούν να συμπληρώσουν και την ηλεκτρονική φόρμα εδώ: https://sites.google.com/site/kpekerkyras/diktya/aeiphorike-technologia/a

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο του ΚΠΕ πατήστε εδώ

Jan 192016

Το ΚΠΕ Φιλίππων σύμφωνα με την απόφαση έγκρισης με αρ. Πρωτ. 213789 /Δ2/30-12-2015 της Γενικής Δ/νσης Σπουδών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης – Τμήμα Δ΄ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας ‘Ερευνας και Θρησκευμάτων θα συντονίσει και θα λειτουργήσει Εθνικό Θεματικό Δίκτυο με τίτλο «Η πόλη, η κατοικία και το φυσικό περιβάλλον στην αρχαία και πρόσφατη παράδοση», για τα σχολικά έτη 2015-2016, 2016-2017 και 2017-2018.

Παρακαλούμε να ενημερωθούν οι διευθύνσεις της χώρας, έτσι ώστε όσα Σχολεία επιθυμούν να ενταχθούν στο Δίκτυο να αποστείλουν αίτηση μέσω των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων ή Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των αντίστοιχων Διευθύνσεων.

Ευχαριστούμε ΚΠΕ Φιλίππων

Για να δείτε το έγγραφο με θέμα : Ίδρυση και λειτουργία ΕΘΔ του ΚΠΕ Φιλίππων με τίτλο: «Η πόλη, η κατοικία και το φυσικό περιβάλλον στην αρχαία και πρόσφατη παράδοση» πατήστε εδώ

Jan 142016

Το ΚΠΕ Έδεσσας Γιαννιτσών, ως συντονιστικός φορέας του  Εθνικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Νερό και Βιώσιμη Ανάπτυξη» και με στόχο τον γραμματισμό της σχολικής κοινότητας σχετικά με τον πολυδιάστατο χαρακτήρα του Νερού (φυσικό, βιολογικό, χημικό, κοινωνικό, οικονομικό, πολιτικό), τη χρήση του και την Εκπαίδευση για την Αειφορία, προτίθεται να πραγματοποιήσει 3ήμερη επιμορφωτική δράση /σεμινάριο, σε συνεργασία με το ΚΠΕ Άμφισσας.  Το σεμινάριο  απευθύνεται (α)σε  εκπαιδευτικούς της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης μέλη του προαναφερόμενου Δικτύου προερχόμενα από την  επικράτεια και σε Υπεύθυνους Σχ. Δραστηριοτήτων/ΠΕ συνεργαζόμενους με το εν λόγο Δίκτυο – έως 42 άτομα-, σε εκπροσώπους 6 συνεργαζόμενων ΚΠΕ – έως 12 άτομα- και (β)σε εκπαιδευτικούς  Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της Φωκίδας, οι οποίοι υλοποιούν προγράμματα στη θεματική του Νερού      -έως 10 άτομα-.

Ο τίτλος του σεμιναρίου είναι «ΣΠΟΥΔΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ» και θα πραγματοποιηθεί  από τις  29  έως  τις 31 Ιανουαρίου 2016, στους χώρους του ΚΠΕ Άμφισσας, καθώς και στην ευρύτερη περιοχή.

Καλούμε τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς και τα στελέχη εκπαίδευσης, σύμφωνα με την παραπάνω περιγραφή, να αιτηθούν τη συμμετοχή τους, στέλνοντας την αίτησή τους (συνημμένο αρχείο),  πρωτότυπα σφραγισμένη και υπογεγραμμένη, μέσω του Υπεύθυνου Σχολικών Δραστηριοτήτων/ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (μόνο για εκπαιδευτικούς), στο ΚΠΕ Έδεσσας Γιαννιτσών το αργότερο έως  τις 19/01/2016. Προηγουμένως θα την υποβάλουν ηλεκτρονικά σε μορφή αρχείου doc στο pokpe2014@gmail.com  έως  τις 18/01/2016 (για εκπαιδευτικούς, Υπεύθυνους ΣΔ/ΠΕ και εκπροσώπους συνεργαζόμενων ΚΠΕ).

Για να κατεβάσετε την πρόσκληση του ΚΠΕ πατήστε εδώ

Για να κατεβάσετε την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ

Για να δείτε το πρόγραμμα του σεμιναρίου πατήστε εδώ

afisa