Αξιότιμες κυρίες / Αξιότιμοι κύριοι,

Εκ μέρους του Προέδρου της Διοικούσας Επιτροπής του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου σας αποστέλλουμε την Πρόσκληση -  Πρόγραμμα της Εκδήλωσης της Πύλης-Πόλου Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας του Ε.Α.Π. που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 30 Ιανουαρίου 2015 στην Κοζάνη, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας.

Παρακαλούμε, για την ενημέρωση των υπηρεσιών σας.

Πρόσκληση Πρόγραμμα Εκδήλωσης

Η παρουσία σας στην εκδήλωση θα μας τιμούσε ιδιαιτέρως

Τσακριλή Κωνσταντίνα

Υπεύθυνη Πύλης Πόλου ΕΑΠ

Πύλη Πόλος Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας

Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

Πάρκο Αγίου Δημητρίου, 50100, Κοζάνη

Φαξ: 2461056426

e-mail: ditmakedonia@eap.gr

webpage: www.eap.gr

1 Διεθνές Φόρουμ

«Το Αρχαίο Δράμα στην εκπαίδευση : σκέψεις – θέσεις – αντιθέσεις»

30-31 Ιανουαρίου 2015 Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης

Δείτε το πρόγραμμα στο συνημμένο αρχείο

Για να δείτε τον ιστότοπο του Φόρουμ πατήστε εδώ

Jan 272015

Για να δείτε την πρόσκληση πατήστε :

Πρόσκληση εκπαιδευτικών σε ημερίδα περιβαλλοντικού περιεχομένου στην Κωνσταντινούπολη – Ζωγράφειο Γυμνάσιο – Λύκειο

Jan 232015

Αγαπητοί συνάδελφοι/ισσες,

Σας ενημερώνουμε ότι η επίσημη ιστοσελίδα του 1ου Διεθνούς Βιωματικού Συνεδρίου Εφαρμοσμένης Διδακτικής που διοργανώνουμε το Νοέμβριο του 2015 βρίσκεται στη διεύθυνση: http://www.educircle.gr/synedrio

Ο σκοπός του συνεδρίου είναι να αναδείξει καινοτόμες καλές πρακτικές, διδακτικούς νεωτερισμούς και σύγχρονες παιδαγωγικές κατευθύνσεις στη διδακτική και τη διδασκαλία των μαθημάτων που διδάσκονται στην Τυπική Εκπαίδευση, καθώς και στην Εκπαίδευση Ενηλίκων.  Οι εισηγήσεις/ανακοινώσεις, θα έχουν κατά κύριο λόγο βιωματικό χαρακτήρα και θα εφαρμόζονται σε ομάδες συνέδρων/εκπαιδευτικών σε μορφή μικροδιδασκαλίας. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας θα ακολουθεί συζήτηση και ανατροφοδότηση. Παράλληλα θα υλοποιηθούν κεντρικές ομιλίες και εισηγήσεις, τόσο δια ζώσης, όσο και μέσω τηλεδιάσκεψης, κυρίως για εισηγητές που βρίσκονται στο εξωτερικό.

Σπύρος Κιουλάνης (ΔΔΕ Δράμας)

………………………………………………………

Spiros Kioulanis (P.hD, M.ed, M.Sc)

Director of Secondary Education in Drama
Tutor – Counsellor in the Greek Open University in the
Post Graduate Program “Adult Education”

Skype ID: skioulanis

Πανελλήνια Ένωση Διευθυντών Εκπαίδευσης
Για το Διοικητικό Συμβούλιο
Παρασκευάς Βεντήρης, Πρόεδρος               : Τηλ.  +306946004555
Κωνσταντίνος Ραμπίδης, Γεν.Γραμματέας: Τηλ. +306944882385, Fax: 2341028013

Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο                              : dieftides2013@gmail.com

Jan 222015

7ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ της Π.Ε.ΕΚ.Π.Ε. «ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ και ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ για την ΑΕΙΦΟΡΙΑ:

Αλλάζοντας στάσεις και συμπεριφορές μέσα από

εκπαιδευτικά προγράμματα, έρευνα, σχολικά δίκτυα, δράσεις και δραστηριότητες στην Ελλάδα»

Βόλος, 8, 9, 10 Μαΐου 2015

Για να δείτε την ανακοίνωση κάντε κλικ 3η Ανακοίνωση ΠΕΕΚΠΕ

Jan 222015

Ο Επιστημονικός Πολιτιστικός Σύλλογος εκπ@ιδευτικός κύκλος διοργανώνει σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Περιφερειακής Ενότητας Δράμας, την Περιφέρεια Αν. Μακεδονίας και Θράκης- Περιφερειακή Ενότητα Δράμας, το Δήμο Δράμας και το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης το:

1ο Διεθνές Βιωματικό Συνέδριο Εφαρμοσμένης Διδακτικής με θέμα:

«Καινοτόμες Εφαρμογές στη Διδακτική Πράξη»

Το συνέδριο θα διεξαχθεί από 27 έως 29 Νοεμβρίου 2015

στην πόλη της Δράμας.

Για να δείτε την ανακοίνωση κάντε κλικ 1 Διεθνές Βιωματικό Συνέδριο Εφαρμοσμένης Διδακτικής

Jan 192015

Πρόσκληση στο 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο του Ινστιτούτου Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Ερευνών (ΙΑΚΕ).

Η προθεσμία υποβολής περιλήψεων λήγει στις 15 Φεβρουαρίου 2015.

Περισσότερες πληροφορίες βρίσκονται στην ιστοσελίδα iake.weebly.com

Για να δείτε την πρόσκληση κάντε κλικ

Το σύγχρονο σχολείο μέσα από το πρίσμα των ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών: Από τη θεωρία στην καθημερινή πρακτική

Jan 162015

Πρόσκληση εκδήλωσης συμμετοχής εκπαιδευτικών

στο Τριήμερο Σεμινάριο Εκπαιδευτικών του Εθνικού Δικτύου Π.Ε «Τουρισμός και Περιβάλλον»

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρχανών-Ρούβα-Γουβών, στα πλαίσια  του Έργου  «ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ» που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση», Άξονας Προτεραιότητας 7:   «Ενίσχυση της δια βίου εκπαίδευσης ενηλίκων στις 8 Περιφέρειες Σύγκλισης» (ΑΠ1717/06-02-2012 της ΕΥΔ) και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο–Ε.Κ.Τ.), και από εθνικούς πόρους, διοργανώνει τριήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς όλης της χώρας που συμμετέχουν στο Εθνικό Δίκτυο «Τουρισμός και Περιβάλλον», με τίτλο: “Τουρισμός και Περιβάλλον: Στα μονοπάτια του Πολιτισμού”

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 27, το Σάββατο 28 Φεβρουαρίου και την Κυριακή 1 Μαρτίου 2015 στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Αρχανών (Παλιό Κτήριο Δίας, Αρχάνες). Θα ξεκινήσει στις 16:30 της Παρασκευής και θα λήξει στις 15:00 το μεσημέρι της Κυριακής και απευθύνεται σε 80 εκπαιδευτικούς της χώρας.

ΣτοΣεμινάριο μπορούν να  συμμετάσχουν :

α) εκπαιδευτικοί από σχολικές μονάδες της χώρας ενταγμένες στο θεματικό δίκτυο «Τουρισμός και περιβάλλον».

β) εκπαιδευτικοί των συνεργαζόμενων ΚΠΕ του δικτύου

γ) Υπεύθυνοι Σχολικών δραστηριοτήτων των Δ/σεων που σχολεία τους ανήκουν στο δίκτυο.

δ) Εκπαιδευτικοί της συντονιστικής επιτροπής και της  Παιδαγωγικής ομάδας του Δικτύου

ε) Εκπαιδευτικοί  που δεν ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες και επιθυμούν να συμμετάσχουν στο δίκτυο.

Οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών θα υποβάλλονται στους Υπεύθυνους Σχολικών δραστηριοτήτων των Δ/σεων τους, μέχρι την Τετάρτη 28 Ιανουαρίου  2015

Για να δείτε την πρόσκληση κάντε κλικ Τριήμερο Σεμινάριο Εκπαιδευτικών του Εθνικού Δικτύου Π.Ε «Τουρισμός και Περιβάλλον»

Για να δείτε την αίτηση κάντε κλικ ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ