Jun 252018

10th Conference on Informatics in Education

Η Πληροφορική στην εκπαίδευση

10th CIE2018 ( http:\\di.ionio.gr\cie )

Θεσσαλονίκη, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, 2-4 Νοεμβρίου 2018

Το συνέδριο εστιάζεται:

Α) Στην Πληροφορική στην Εκπαίδευση
αλλά και στις:
Β) ΤΠΕ στην εκπαίδευση
Γ) Καινοτόμες πρακτικές, με Πληροφορική-Προγραμματισμό
Δ) Διεπιστημονικές προσεγγίσεις, όπως και STEM, Physical Computing/Ρομποτική κ.ά. με Πληροφορική-Προγραμματισμό

Καλύπτει:

τόσο τις βαθμίδες της τυπικής εκπαίδευσης – Δευτεροβάθμια (ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, Γυμνάσια), Πρωτοβάθμια, Τριτοβάθμια- όσο και την μη τυπική εκπαίδευση.

Προσκαλεί:

τους Πληροφορικούς, αλλά και όλες τις ειδικότητες στους παραπάνω άξονες

Τα άρθρα, δημοσιεύονται:

α) Στα ηλεκτρονικά πρακτικά του Συνεδρίου, με ISBN

β) Αναρτώνται στο δικτυακό τόπο του Συνεδρίου, παρέχοντας την ευχέρεια για on line ανεύρεση – διάδοση

γ) Σε διεθνές επιστημονικό περιοδικό (δυνατότητα) European Journal of Engineering Research and Science (EJERS) με I.F.

Κατάθεση άρθρων (Περίληψη ή πλήρες) (Λεπτομέρειες)

Jun 182018

Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο ανάπτυξης δικτύου εκπαιδευτικών που υποστηρίζουν τη σχολική καινοτομία στην Ελλάδα, η Ελληνογερμανική Αγωγή προκηρύσσει διαγωνισμό εκπαιδευτικού σεναρίου, ο οποίος απευθύνεται σε Έλληνες εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με αντικείμενο διδασκαλίας τις Θετικές Επιστήμες ή/και τη Μουσική με έπαθλο 4 υποτροφίες πλήρους παρακολούθησης και διαμονής στο Θερινό Σχολείο iMuSciCA , το οποίο θα λάβει χώρα από τις 1 – 6 Ιουλίου 2018 στον Μαραθώνα.
Αποστολή του σεναρίου στην ηλεκτρονική διεύθυνση plagiavlitis@ea.gr έως την Τετάρτη 20 Ιουνίου 2018. Οι επιτυχόντες θα ειδοποιηθούν ηλεκτρονικά μέχρι την Κυριακή 24 Ιουνίου 2018.

Διαγωνισμός εκπαιδευτικού σεναρίου iMuSciCA

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΜΕ ΕΠΑΘΛΟ 4 ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ iMuSciCA

Jun 112018

Στο πλαίσιο των επιμορφώσεων του Εθνικού Επιστημονικού Δικτύου Εκπαίδευσης «Ήχος: Περιβάλλον, Άνθρωπος, Πολιτισμός» ( Έγκριση 17-18: Φ.16/149290/67129/Δ7/27-04-2018 ) είναι διαθέσιμη για όλους τους εκπαιδευτικούς και το βοηθητικό προσωπικό των σχολικών μονάδων της χώρας ανοιχτή διαδικτυακή επιμόρφωση με θέμα:
«Εκπαίδευση που εστιάζει στον ήχο: Προτάσεις και πρακτικές για Σχολικές Δραστηριότητες και Προγράμματα».
Η επιμόρφωση γίνεται στον ιστότοπο του Δικτύου http://sound.sch.gr, είναι εκτιμώμενης διάρκειας δύο ωρών και παρέχει βεβαίωση «εισαγωγικής επιμόρφωσης εξειδίκευσης» (αρχείο «pdf») με την ολοκλήρωση της επιμόρφωσης, η οποία μπορεί να γίνει μέχρι τον Οκτώβριο από οποιονδήποτε υπολογιστή, οποιαδήποτε στιγμή.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.