Dec 142015

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Σας καλωσορίζουμε στην τρίτη χρονιά λειτουργίας του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Βιώσιμη πόλη: Η πόλη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία». Στόχος μας παραμένει το Δίκτυο να συμβάλει στην προσπάθεια διαμόρφωσής καλύτερων όρων για την ποιότητα ζωής στην πόλη, με αφετηρία την εκπαίδευση. Με το παρόν έγγραφο θέλουμε να σας ενημερώσουμε για ζητήματα τόσο διαδικαστικά όσο και καθαρά εκπαιδευτικά.

Η ανταπόκριση από την εκπαιδευτική κοινότητα ήταν και τη φετινή χρονιά μεγάλη και ήδη έχουν δηλώσει συμμετοχή στο δίκτυο 82 σχολικές ομάδες από όλη την Ελλάδα. Συμμετέχουν επίσης 38 Υπεύθυνοι Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή Σχολικών Δραστη-ριοτήτων και 16 Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Αναλυτικά οι συμμετέχοντες αναφέρονται στην ιστοσελίδα του ΚΠΕ http://www.kpe-thess.gr/participants-2015-16/.

Για να δείτε το έγγραφο του ΚΠΕ πατήστε εδώ

Για να δείτε τις οδηγίες του edmodo πατήστε εδώ

Dec 112015

Το πρόγραμμα διαδικτυακής τηλεκπαίδευσης (e-learning) του ΕΥΖΗΝ επιστρέφει μετά τη μεγάλη απήχηση που σημείωσαν οι 3 πρώτοι κύκλοι του στην εκπαιδευτική κοινότητα.

O 4ος κύκλος του προγράμματος θα ξεκινήσει στις 21/12/2015 και απευθύνεται σε διορισμένους εκπαιδευτικούς που διαθέτουν εξαψήφιο Αριθμού Μητρώου, καθώς και σε αναπληρωτές, ωρομίσθιους και εκπαιδευτικούς ιδιωτικών σχολείων.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από 14/12/2015 έως και 18/12/2015 μέσω της ιστοσελίδας του ΕΥΖΗΝ, και οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή άμεσα, καθώς ο αριθμός των θέσεων είναι περιορισμένος.

Για περισσότερα πατήστε εδώ

Dec 102015

Το ΚΠΕ Φιλιατών-Θεσπρωτίας στα πλαίσια του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «ΥΔΡΟΚΙΝΗΣΗ» και σε συνεργασία με το ΚΠΕ Τρικκαίων προγραμματίζει την υλοποίηση τριήμερου σεμιναρίου εκπαιδευτικών  με τίτλο «Υδροκίνηση».

Το σεμινάριο απευθύνεται σε 46 εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης (οι οποίοι έχουν ήδη ενταχθεί με αίτησή τους στο δίκτυο «ΥΔΡΟΚΙΝΗΣΗ» 2015-2016) και θα πραγματοποιηθεί στα Τρίκαλα. Η επιλογή θα γίνει με προτεραιότητα σε μέλη του Δικτύου που δεν έχουν παρακολουθήσει προηγούμενο σεμινάριο του ιδίου Δικτύου.

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής του σεμιναρίου θα είναι Παρασκευή 29-01-16 ως Κυριακή 31-01-16.

Σε φόρμα αίτησης που σας επισυνάπτουμε οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να συμπληρώσουν τα στοιχεία τους και να την υποβάλλουν στον αρμόδιο Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων ανά Δ/νση Π.Ε ή Δ.Ε. που ανήκουν. Προθεσμία υποβολής αίτησης θα είναι η Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2015.

Dec 102015

Το ΚΠΕ Γρεβενών στο πλαίσιο του έργου «Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία στις δεκατρείς (13) Περιφέρειες», το οποίο χρηματοδοτείται από Εθνικούς Πόρους, με τελικό δικαιούχο το Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης, πρόκειται να διοργανώσει διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο, για την επαγγελματική ομάδα των εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης των νομών εμβέλειάς του, τις ημέρες Παρασκευή 22 και Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016, με θέμα: «Ενέργεια, Εφαρμογές και Αειφορική Διαχείριση».

Το θεωρητικό μέρος του σεμιναρίου θα υλοποιηθεί στο χώρο του ΚΠΕ Γρεβενών (κτήριο μαθητικής Εστίας, Γρεβενά), ενώ οι εργασίες πεδίου σχεδιάζεται να πραγματοποιηθούν στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Γρεβενών.

Παρακαλούνται οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων / Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης να αποστείλουν στο ΚΠΕ Γρεβενών τον κατάλογο των ονομάτων των εκπαιδευτικών που επιθυμούν να πάρουν μέρος στο σεμινάριο, το αργότερο μέχρι την Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2015.

Dec 092015

Για να δείτε την πρόσκληση και το πρόγραμμα του ΚΠΕ πατήστε εδώ

Dec 032015

Το ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου, σε συνεργασία με το ΚΠΕ Μολάων πρόκειται να υλοποιήσουν σεμινάριο με τίτλο «Κάστρα και πραμάτειες – πόλεις και βιωσιμότητα» Το σεμινάριο που θα υλοποιηθεί στις 29 και 30 Ιανουαρίου 2016 στη Θεσσαλονίκη περιλαμβάνει θεωρητικό μέρος που θα υλοποιηθεί στους χώρους του ΚΠΕ Ελευθερίου – Κορδελιού & Βερτίσκου και βιωματικά εργαστρια στο χώρο των κάστρων της Θεσσαλονίκης.

Παρακαλούνται οι Υπεύθυνοι να αποστείλουν την πρόσκληση στα σχολεία της αρμοδιότητας τους, όπως φαίνονται στον πίνακα του επισυναπτόμενου εγγράφου.

Αιτήσεις στον συνδεσμο  http://tinyurl.com/kastraThess

Χρυσούλα Αθανασίου
Υπεύθυνη του ΚΠΕ Ελευθερίου – Κορδελιού & Βερτίσκου

Dec 022015