Dec 102015

Το ΚΠΕ Φιλιατών-Θεσπρωτίας στα πλαίσια του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «ΥΔΡΟΚΙΝΗΣΗ» και σε συνεργασία με το ΚΠΕ Τρικκαίων προγραμματίζει την υλοποίηση τριήμερου σεμιναρίου εκπαιδευτικών  με τίτλο «Υδροκίνηση».

Το σεμινάριο απευθύνεται σε 46 εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης (οι οποίοι έχουν ήδη ενταχθεί με αίτησή τους στο δίκτυο «ΥΔΡΟΚΙΝΗΣΗ» 2015-2016) και θα πραγματοποιηθεί στα Τρίκαλα. Η επιλογή θα γίνει με προτεραιότητα σε μέλη του Δικτύου που δεν έχουν παρακολουθήσει προηγούμενο σεμινάριο του ιδίου Δικτύου.

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής του σεμιναρίου θα είναι Παρασκευή 29-01-16 ως Κυριακή 31-01-16.

Σε φόρμα αίτησης που σας επισυνάπτουμε οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να συμπληρώσουν τα στοιχεία τους και να την υποβάλλουν στον αρμόδιο Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων ανά Δ/νση Π.Ε ή Δ.Ε. που ανήκουν. Προθεσμία υποβολής αίτησης θα είναι η Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2015.

Για να δείτε την πρόσκληση του ΚΠΕ πατήστε εδώ

Για να κατεβάσετε την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ

Dec 102015

Το ΚΠΕ Γρεβενών στο πλαίσιο του έργου «Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία στις δεκατρείς (13) Περιφέρειες», το οποίο χρηματοδοτείται από Εθνικούς Πόρους, με τελικό δικαιούχο το Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης, πρόκειται να διοργανώσει διήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο, για την επαγγελματική ομάδα των εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης των νομών εμβέλειάς του, τις ημέρες Παρασκευή 22 και Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016, με θέμα: «Ενέργεια, Εφαρμογές και Αειφορική Διαχείριση».

Το θεωρητικό μέρος του σεμιναρίου θα υλοποιηθεί στο χώρο του ΚΠΕ Γρεβενών (κτήριο μαθητικής Εστίας, Γρεβενά), ενώ οι εργασίες πεδίου σχεδιάζεται να πραγματοποιηθούν στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Γρεβενών.

Παρακαλούνται οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων / Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης να αποστείλουν στο ΚΠΕ Γρεβενών τον κατάλογο των ονομάτων των εκπαιδευτικών που επιθυμούν να πάρουν μέρος στο σεμινάριο, το αργότερο μέχρι την Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2015.

Για να δείτε την πρόσκληση του ΚΠΕ πατήστε εδώ

Για να κατεβάσετε την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ