Dec 142015

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Σας καλωσορίζουμε στην τρίτη χρονιά λειτουργίας του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Βιώσιμη πόλη: Η πόλη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία». Στόχος μας παραμένει το Δίκτυο να συμβάλει στην προσπάθεια διαμόρφωσής καλύτερων όρων για την ποιότητα ζωής στην πόλη, με αφετηρία την εκπαίδευση. Με το παρόν έγγραφο θέλουμε να σας ενημερώσουμε για ζητήματα τόσο διαδικαστικά όσο και καθαρά εκπαιδευτικά.

Η ανταπόκριση από την εκπαιδευτική κοινότητα ήταν και τη φετινή χρονιά μεγάλη και ήδη έχουν δηλώσει συμμετοχή στο δίκτυο 82 σχολικές ομάδες από όλη την Ελλάδα. Συμμετέχουν επίσης 38 Υπεύθυνοι Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή Σχολικών Δραστη-ριοτήτων και 16 Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Αναλυτικά οι συμμετέχοντες αναφέρονται στην ιστοσελίδα του ΚΠΕ http://www.kpe-thess.gr/participants-2015-16/.

Για να δείτε το έγγραφο του ΚΠΕ πατήστε εδώ

Για να δείτε τις οδηγίες του edmodo πατήστε εδώ