Oct 162015

Ο Αστρονομικός σύλλογος Δυτικής Μακεδονίας, προτίθεται να υλοποιήσει Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τους μαθητές των τάξεων Ε’ και ΣΤ΄ του Δημοτικού, καθώς επίσης και τους μαθητές των τριών τάξεων του Γυμνασίου, για την περίοδο 2015-2016, οι οποίοι θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον κόσμο της αστρονομίας και της φυσικής.

Θα γίνεται ανάλυση του Ηλιακού Συστήματος, αναφορά στους πλανήτες του, επεξήγηση γιατί έχουμε ημέρα και νύχτα, γιατί έχουμε 4 εποχές όπως και για την δημιουργία του σύμπαντος , κλπ.

Το Εκπαιδευτικό πρόγραμμα επιθυμούμε να έχει διάρκεια δύο διδακτικών ωρών την εβδομάδα και θα ολοκληρωθεί στο τέλος του μαθητικού έτους.

Για οποιαδήποτε πληροφορία επικοινωνήστε με τον Πρόεδρο του συλλόγου κ.Πλεξίδα Νικόλαο στο τηλέφωνο 6939669800 ή στο email του συλλόγου astro.kozani@gmail.com

Oct 162015

Σας ενημερώνουμε ότι το εθνικό θεματικό δίκτυο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που συντονίζει το κέντρο μας, με τίτλο: «Κάστρα ο τόπος το ορίζει και ο άνθρωπος το χτίζει», το οποίο λειτουργεί από το σχολικό έτος 2009 – 2010, συνεχίζει και φέτος τη λειτουργία του και προσκαλεί όλους τους εκπαιδευτικούς (είτε ήδη συμμετέχουν είτε θέλουν να ενταχθούν για πρώτη φορά) που έχουν σκοπό να υλοποιήσουν την σχολική χρονιά 2015-2016 περιβαλλοντικά προγράμματα σχετικά με τις θεματικές ενότητες του δικτύου μας, να δηλώσουν την συμμετοχή τους σε αυτό, συμπληρώνοντας την σχετική αίτηση που ακολουθεί το παρόν.

Για να δείτε την πρόσκληση και την αίτηση πατήστε εδώ