Kατατακτήριες εξετάσεις πτυχιούχων για τα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ

Από 1 έως 15 Νοεμβρίου θα πρέπει να καταθέσουν την αίτηση και τα δικαιολογητικά στο τμήμα υποδοχής , όσοι πτυχιούχοι επιθυμούν να καταταγούν στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα.

Τα δικαιολογητικά είναι τα εξής:

α) Αίτηση του ενδιαφερομένου.

β) Αντίγραφο πτυχίου ή πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών. Προκειμένου για πτυχιούχους εξωτερικού συνυποβάλλεται και βεβαίωση ισοτιμίας του τίτλου σπουδών τους από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) ή από το όργανο που έχει την αρμοδιότητα αναγνώρισης του τίτλου σπουδών.

γ) Φωτοτυπία Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας

Οι κατατακτήριες εξετάσεις θα διεξαχθούν από 1 έως 20 Δεκεμβρίου .

Το πρόγραμμα εξετάσεων θα ανακοινωθεί από τη Γραμματεία του Τμήματος υποδοχής του Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι. ή Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες πριν την έναρξη εξέτασης του πρώτου μαθήματος.

Για περισσότερες πληροφορίες κάντε κλικ εδώ : ΦΕΚ Διαδικασία κατάταξης πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης

συγχαίρει τους μαθητές του Γυμνασίου Περδίκκα

που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό φωτογραφίας με θέμα

«Το φυσικό περιβάλλον της περιοχής μου το Φθινόπωρο»

που πραγματοποιήθηκε

στα πλαίσια της Εβδομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στις 12-16/10/2015.

Οι διακριθέντες είναι  :

1η θέση :  Βασιλειάδης Γεώργιος

2η θέση :  Βύρλιος Νικόλαος

3η θέση :  Βλάχου Μελίνα

1st

2nd

3rd

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το πρόγραμμα της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού «Αειφόρο Ελληνικό Σχολείο: Όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε», το British Council και η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/ΘΜΙΑΣ και Β/ΘΜΙΑΣ Εκπαίδευσης Αττικής με τη συνεργασία της Α΄Δ/νσης Π.Ε Αθηνών –Σχολικές Δραστηριότητες, και την υποστήριξη του Ιδρύματος Ευγενίδου και του 6ου ΓΕΛ Καλλιθέας

Συνδιοργανώνουν διεθνές Συμπόσιο με θέμα:

«Αειφόρο Σχολείο: Όραμα, δράσεις, προοπτικές».

Το Συμπόσιο είναι υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και θα συζητηθούν σε αυτό οι συνέργειες που μπορεί να γίνουν ανάμεσα στην εκπαίδευση, φορείς και άλλες δομές, ώστε να προωθηθεί η ιδέα του Αειφόρου Σχολείου στη χώρα μας. Εμπειρογνώμονες από τη Μεγάλη Βρετανία και την Κύπρο θα καταθέσουν επίσης την εμπειρία από τις χώρες τους σχετικά με το θέμα.

Το Συμπόσιο θα ξεκινήσει στο Ίδρυμα Ευγενίδου την Παρασκευή 6 Νοεμβρίου (15.30-21.00) και θα ολοκληρωθεί στο 6ο ΓΕΛ Καλλιθέας (Σωκράτους 222, Καλλιθέα, πίσω από το ΩΝΑΣΕΙΟ) το Σάββατο 7 Νοεμβρίου (09.00-14.30).

Όσοι επιθυμούν να λάβουν μέρος στο συμπόσιο και ειδικότερα στα βιωματικά εργαστήρια καλούνται να υποβάλουν αίτηση στο:

https://docs.google.com/forms/d/1iSW_mBKAXt1aU4cX9Mu_ApFX298lj5ANnp82npk0MYw/viewform το αργότερο μέχρι 2/11/2015.

Οι συμμετέχοντες στα εργαστήρια θα ενημερωθούν με προσωπικό e-mail .

Για αναλυτικές πληροφορίες δείτε το πρόγραμμα.

Οργανωτική Επιτροπή του Συμποσίου & Επιστημονική και Παιδαγωγική Επιτροπή του Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου