Nov 302016

Η Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης σε συνεργασία με τον Δήμο Κοζάνης, στο πλαίσιο του Τοπικού Σχεδίου Διαχείρισης Απορριμμάτων, υλοποιεί πρόγραμμα ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης στα σχολεία με σκοπό την προώθηση της ανακύκλωσης – κομποστοποίησης και της Διαλογής στην Πηγή (ΔσΠ) στα σχολεία. Ο Δήμος Κοζάνης με το πρόγραμμα αυτό θέλει να ξεκινήσει μία «Νέα εποχή Ανακύκλωσης για τον Δήμο Κοζάνης» με στόχο την δραστική αύξηση της ανακύκλωσης και στο άμεσο μέλλον της Κομποστοποίησης, επενδύοντας στην ενημέρωση των μαθητών και δημοτών και στην ενεργή τους συμμετοχή.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει παρουσίαση οπτικοακουστικού υλικού από συνεργάτες της Οικολογικής Εταιρείας Ανακύκλωσης. Η παρουσίαση λειτουργεί διαδραστικά, προτρέποντας τους μαθητές να απαντούν και να θέτουν ερωτήσεις, εκφράζοντας τη γνώμη τους. Η παρουσίαση διαρκεί μια διδακτική ώρα και πραγματοποιείται στο χώρο του σχολείου, έπειτα από συνεννόηση με τη διεύθυνση του σχολείου.

Το περιεχόμενο της παρουσίασης, συνοπτικά, περιλαμβάνει την παρουσίαση των προβλημάτων, που προκύπτουν στο αστικό και φυσικό περιβάλλον από τη μη ορθή διαχείριση των απορριμμάτων, βασικές έννοιες όπως η πρόληψη, η επαναχρησιμοποίηση και η ανακύκλωση, έννοιες όπως η Διαλογή στην Πηγή και η ανακύκλωση οργανικών απορριμμάτων, καθώς και οι πρακτικές εφαρμογές αυτών. Επιπλέον, δίνεται έμφαση στη λειτουργία του συστήματος ανακύκλωσης συσκευασιών στο Δήμο Κοζάνης και παρουσιάζονται τα υλικά που μπορούν να τοποθετηθούν στους ανάλογους κάδους, ο τρόπος που μπορούν οι μαθητές και οι οικογένειες τους να συμμετέχουν σωστά και ολοκληρωμένα στην ανακύκλωση συσκευασιών, αλλά και νέες πρακτικές, όπως αυτές της κομποστοποίησης με ΔσΠ των οργανικών υλικών.

Σκοπός αυτής της δράσης είναι οι μαθητές να αποκτήσουν ολοκληρωμένη εικόνα για τη διαχείριση των απορριμμάτων, να αντιληφθούν το ρόλο και την ευθύνη τους στην επιτυχία της ανακύκλωσης – κομποστοποίησης με στόχο την ευαισθητοποίηση και ενεργοποίησή τους, ώστε να συμμετέχουν στο πρόγραμμα και να γίνουν ακόμη περισσότερο περιβαλλοντικά υπεύθυνοι και ενεργοί.

Στο πρόγραμμα ενημέρωσης μπορούν να συμμετέχουν οι μαθητές των τάξεων Γ έως και ΣΤ του Δημοτικού, καθώς και οι μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου, ανάλογα και τις υποδείξεις των ίδιων των σχολείων. Κάθε παρουσίαση – συζήτηση διαρκεί 1 διδακτική ώρα (περίπου 40-45 λεπτά). Οι παρουσιάσεις – συζητήσεις στα σχολεία θα γίνουν την εβδομάδα από 16 έως 20 Ιανουαρίου 2017 στους χώρους των σχολείων μετά από ραντεβού με κάθε σχολείο. Για οποιαδήποτε πληροφορία επικοινωνήστε με την Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης, στο 210-8224481 ή με e-mail στο stathis@ecorec.gr

Για να δείτε την σχετική επιστολή της Οικολογικής Εταιρείας Ανακύκλωσης πατήστε εδώ.

Έγκριση υλικού και ενημερωτικών παρεμβάσεων της Οικολογικής Εταιρείας Ανακύκλωσης