Sep 272017

Το Κ.Π.Ε Ανωγείων  σε συνεργασία με το Γεωπάρκο του Ψηλορείτη, αλλά και  με άλλους  επιστημονικούς και εκπαιδευτικούς φορείς  προγραμματίζει την ίδρυση Εθνικού θεματικού Δικτύου σχετικά με την γεωποικιλότητα και τις ανθρωπογενείς δραστηριότητες με τίτλο: «Ψηλαφώντας τη μνήμη της γης μέσα από τη γεωποικιλότητα, τα Γεωπάρκα και τις ανθρωπογενείς δραστηριότητες».

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων ορίζεται η Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2017.

Για να δείτε το σχετιό έγγραφο του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε την αίτηση συμμετοχής του δικτύου του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Sep 272017

Το Κ.Π.Ε. Γρεβενών σας ενημερώνει ότι σύμφωνα με την υπ΄ αριθμ. 20064/Δ2/23-11-2016 εγκύκλιο της Γενικής Δ/νσης Σπουδών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης του ΥΠ.Π.Ε.Θ., προγραμματίζει την υλοποίηση ημερήσιων εκπαιδευτικών προγραμμάτων για σχολικές ομάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Περιφερειακών Ενοτήτων Δυτικής Μακεδονίας (Γρεβενών, Καστοριάς, Κοζάνης, Φλώρινας), για την περίοδο από 16/10/2017 έως 20/12/2017.

Αιτήσεις – δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να υποβάλλουν οι εκπαιδευτικοί στους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσής τους μέχρι την Παρασκευή 6/10/2017.

Όλα τα σχετικά έγγραφα έχουν αναρτηθεί και είναι διαθέσιμα από την ιστοσελίδα του ΚΠΕ Γρεβενών (www.kpe-ziaka.gr).

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Γρεβενών/Ζιάκα
1Τέρμα Κ. Ταλιαδούρη (Μαθητική Εστία).
2.Κατασκηνώσεις Ζιάκα Τ.Θ 121
51100 Γρεβενά
Τηλ. 2462087956
Fax. 2462087695
e-mail:kpe-ziak@otenet.gr, kpegrev@gmail.com

URL:www.kpe-ziaka.gr

Sep 272017

Το Διεθνές Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Μαθαίνω για τα Δάση» ξεκίνησε τη λειτουργία του διεθνώς το 1999 και στην Ελλάδα το 2001. Στόχος του είναι να ενθαρρύνει σχολεία και εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, ώστε να συμπεριλάβουν στις εκπαιδευτικές τους δραστηριότητες και τα δάση, εφοδιάζοντάς τους με τα απαραίτητα εργαλεία, καθώς και κίνητρα για να πλησιάσουν το δάσος και να μάθουν από αυτό γι’ αυτό.
Bάσει της ανανέωσης της λειτουργίας του Διεθνούς Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Μαθαίνω για τα Δάση» για τα σχολικά έτη 2016-2017, 2017-2018 και 2018-2019, σύμφωνα με την υπ’ αρ. πρωτ. 223916/Γ7/30-12-2016, επισυναπτόμενη απόφαση του Γενικού Γραμματέα του ΥΠ.Π.Ε.Θ., καλούμε: α) τις σχολικές μονάδες που υλοποιούν πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης συναφές με τη θεματολογία του Δικτύου να ενταχθούν στο Δίκτυο και β) τις σχολικές μονάδες που έχουν ήδη ενταχθεί σε αυτό κατά το προηγούμενο σχολικό έτος να ανανεώσουν τη συμμετοχή τους.

Οι ενδιαφερόμενοι/-νες εκπαιδευτικοί καλούνται:
α) να μελετήσουν τη διαδικασία υλοποίησης προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο πλαίσιο του Δικτύου (επισυνάπτεται)
β) να συμπληρώσουν την επισυναπτόμενη αίτηση, η οποία υποβάλλεται στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου education@eepf.gr διά του/της Υπευθύνου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης/Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Π.Ε. ή Δ.Δ.Ε. στην οποία υπάγεται η σχολική μονάδα.

Για να δείτε τη Πρόσκληση ένταξης σχολικών μονάδων στο Διεθνές Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Μαθαίνω για τα Δάση» για το σχολικό έτος 2017-2018 πατήστε εδώ.

Για να δείτε την Ανανέωση λειτουργίας του Διεθνούς Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Μαθαίνω για τα Δάση» πατήστε εδώ.

Για να δείτε την διαδικασία υλοποίησης προγράμματος πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε την αίτηση συμμετοχής στο δίκτυο πατήστε εδώ.