Sep 062017

Σας γνωστοποιούμε ότι το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κύπρου διοργανώνει το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Ιστορίης Επίσκεψις. Μία επαναπροσέγγιση της Ιστορίας, των προβλημάτων και των μεθόδων της».
Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί από 29-09-2017 έως 11-11-2017 στην Αθήνα.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα μπορούν να το παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί Δ/θμιας Εκπ/σης κλάδου ΠΕ02, εκτός ωρών λειτουργίας των σχολείων και χωρίς δαπάνη για το δημόσιο

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.

Sep 062017

Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Εκπαιδευτικών Αγωγής Υγείας για δεύτερη συνεχή χρονιά αρωγός και υποστηρικτής του 5ου  Πανελληνίου Φεστιβάλ Ανάπτυξης Ενταξιακής Κουλτούρας « ΚΩΦΟΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΟΝΤΕΣ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ 2017».

Επισυνάπτουμε το ηχητικό μήνυμα και το επίσημο βίντεο του φεστιβάλ και παρακαλούμε να τα αναρτήσετε ή να τα κοινοποιήσετε σε ιστοσελίδες ή μέσα κοινωνικής δικτύωσης ή όπου αλλού κρίνετε.

Επίσης προτείνουμε σε όλα τα μέλη μας να πάρουν μέρος από όπου και όπως μπορούν στις δράσεις και εκδηλώσεις του φεστιβάλ.

Για να δείτε το σχετικό spot – video πατήστε εδώ.

Σας ευχαριστούμε

Το Δ.Σ.
—————————————————————————————————-

24 Σεπτέμβρη -01 Οκτώβρη 2017
Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ενταξιακής
Κουλτούρας “ΚΩΦΟΙ & ΑΚΟΥΟΝΤΕΣ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ”
Deaf & Hearing People Festival [DHIAfest]
Chania 2013 ~ Thessaloniki 2014 ~ Athens 2015 ~ Dion – Olympos 2016 ~
Nafplio 2017
E: dhia@esai.gr ||  W: http://esai.gr/DHIA_2017.html [1]
fb ID: Κωφοί και Ακούοντες εν Δράσει

Sep 062017

Σας ενημερώνουμε ότι το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΙΤΑΛΙΑΣ που εδρεύει στην Τεργέστη Ιταλίας, στην οδό Via del Lavatoio 5, 34132 Trieste και η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΚΑΜΠΑΝΙΑΣ, που εδρεύει στη Νάπολη Ιταλίας, στην οδό Via San Biagio dei Librai 121, 80138 Napoli, διοργανώνουν το 4ο Μεσογειακό Μαθητικό Συνέδριο με θέμα «Ελληνορωμαϊκός Πολιτισμός και Ευρωπαϊκή Ιδέα: Από τη συνείδηση της Ιστορίας στη διαμόρφωση της Ευρώπης των Αξιών» (“Civiltà greco-romana e idea europea: dalla coscienza storica alla creazione dei valori europei”) στις 15 – 19 Νοεμβρίου 2017.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πάτήστε εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το παράρτημα πατώντας εδώ.