Sep 262017

Εκπαιδευτικές επισκέψεις σε ΚΠΕ: Βάσει της περσινής εγκυκλίου 20064/Δ2/23/11/2016 και μέχρι την έκδοση της νέας, ισχύει:  Για τους πρώτους μήνες του σχολικού έτους και μέχρι την έγκριση των προγραμμάτων μπορούν να επισκέπτονται τα ΚΠΕ για την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων σχολικές μονάδες της Περιφέρειας τους και κατά προτεραιότητα της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία  ανήκει το ΚΠΕ. Οι Υπεύθυνοι Π.Ε. και Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεννόηση με τα ΚΠΕ της Περιφέρειας  μπορούν με την έναρξη της σχολικής χρονιάς να αποστέλλουν κατάσταση με τα σχολεία, ώστε τα ΚΠΕ να προγραμματίσουν έγκαιρα την επίσκεψη.

Προγράμματα του ΚΠΕ Βεύης Μελίτης  2017-18

ΜΟΝΟΗΜΕΡΑ

1. Άνθρακες … ο θησαυρός
  2. Τα δάση μας… τα κάλλη μας
  3. Διαδρομές του νερού στη λεκάνη της Πελαγονίας
  4. Νερό με γεύση
  5. Το σχολείο πάει λίμνες
  6. Γνωρίζοντας το περιαστικό δάσος της πόλης μας
  7. Περιβαλλοντικές και πολιτιστικές διαδρομές στην πόλη της Φλώρινας
  8. Περιβάλλον και πολιτισμός στην περιοχή του Αμυνταίου

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Sep 262017

Το ΚΠΕ Φιλίππων σύμφωνα με την απόφαση έγκρισης με αρ. Πρωτ. 213789 /Δ2/30-12-2015 της Γενικής Δ/νσης Σπουδών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης – Τμήμα Δ΄ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας ‘Ερευνας και Θρησκευμάτων θα συντονίσει και θα λειτουργήσει Εθνικό Θεματικό Δίκτυο με τίτλο   «Η πόλη, η κατοικία και το φυσικό περιβάλλον στην αρχαία και πρόσφατη παράδοση», για τα σχολικά έτη 2015-2016, 2016-2017 και 2017-2018.

Όσα Σχολεία επιθυμούν να ενταχθούν στο Δίκτυο μπορούν να αποστείλουν αίτηση μέσω των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων ή Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των αντίστοιχων Διευθύνσεων.

Επισκεπτόμενοι το website του ΚΠΕ Φιλίππων  www.kpe-philippi.gr θα βρείτε τα αντίστοιχα έντυπα αιτήσεων.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε τη σχετική αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.