Mar 282016

Σας γνωστοποιούμε ότι η Ένωση Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων διοργανώνει σεμινάριο με θέμα: «Η Τέχνη στην Εκπαίδευση για τη διαχείριση κρίσεων και τη διάδοση ανθρωπιστικών αξιών».

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί από 7 έως και 9 Απριλίου 2016 στη Θεσσαλονίκη, στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (Εγνατίας 154 εντός ΔΕΘ- HELEXPO) και μπορούν να το παρακολουθήσουν, χωρίς δαπάνη για το δημόσιο εκπαιδευτικοί Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης κλάδου ΠΕ08.

Για τη χορήγηση των αδειών για τη συμμετοχή στο Συνέδριο ισχύουν οι διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 59 του ν. 3528/2007 (Α΄ 26) σε συνδυασμό με τις με αρ πρωτ. Φ353.1/17/81587/Δ1/17-7-2012 (Β΄ 2214) και Φ353.1/10/58660/Δ1/26-04-2013 (Β΄ 1186) Υ.Α. συμπλήρωσης – τροποποίησης των αρμοδιοτήτων.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα www.art-teachers.com

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο κάντε κλικ εδώ.

Για να δείτε το πρόγραμμα του σεμιναρίου κάντε κλικ εδώ.

Έκθεση μαθητών Β. Ελλάδας στη Θεσσαλονίκη 7- 24 Απριλίου 2016

22 Μαρτίου  2016

Παγκόσμια   Ημέρα  νερού

Γυμνάσιο  Κρόκου Γυμνασιακό  παράρτημα  Άνω  Κώμης

Παρουσίαση εκδηλώσεων για το νερό

Mar 282016

Το Ευρωπαϊκό Κέντρο Αριστείας Jean Monnet του Πανεπιστημίου Αθηνών προσκαλεί Εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να συμμετάσχουν στο Ευρωπαϊκό Επιμορφωτικό Πρόγραμμα «Μαθαίνοντας για την Ευρωπαϊκή Ένωση στο Σχολείο» (Learning EU at Schools), στο πλαίσιο των Jean Monnet Projects του Erasmus+.

Στις 2 Απριλίου 2016 το Πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί στο Δημαρχείο Λιβαδειάς, Σοφοκλέους 15, 32100, Λιβαδειά.

Η συμμετοχή στο Πρόγραμμα θα είναι δωρεάν. Από το Πρόγραμμα καλύπτονται, επίσης, πρωινό, καφές και μεσημεριανό γεύμα.

Το ανώτατο όριο συμμετεχόντων στο σεμινάριο θα είναι 30 άτομα.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν την επισυναπτόμενη αίτηση συμπληρωμένη σε ηλεκτρονική μορφή, συνοδευόμενη από σύντομο βιογραφικό σημείωμα, στην ηλεκτρονική διεύθυνση: jmcenter-athens@pspa.uoa.gr, μέχρι την Πέμπτη, 31 Μαρτίου 2016 στις 12.00.

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΠΟΥ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Σας αποστέλλουμε το παρόν e-mail με σκοπό να σας ενημερώσουμε ότι το Ευρωπαϊκό Κέντρο Αριστείας Jean Monnet του ΕΚΠΑ πρόκειται να διοργανώσει δωρεάν ένα επιμορφωτικό σεμινάριο για καθηγητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, αλλά και γενικότερα για όσους επιθυμούν να εργαστούν στο χώρο αυτό ,στην Λιβαδειά στις 2 Απριλίου 2016.

Το σεμινάριο διεξάγεται στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος “Μαθαίνοντας για την Ευρωπαϊκή Ένωση στο Σχολείο”, το οποίο συγχρηματοδοτείται από την ΕΕ και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Το Πρόγραμμα θα λάβει μέρος στο Συνεδριακό Κέντρο ‘Χρήστος Παλαιολόγος’ στις Πηγές Κρύας.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε την αίτηση πατήστε εδώ.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε την αίτηση πατήστε εδώ.

Mar 282016

Το European Wergeland Centre, το Συμβούλιο της Ευρώπης και το Bureau for Education Services του Μαυροβουνίου διοργανώνουν Περιφερειακή Θερινή Ακαδημία, με θέμα :

«Τα ανθρώπινα δικαιώματα στην πράξη – Δημιουργώντας μια κουλτούρα χωρίς αποκλεισμούς», η οποία θα πραγματοποιηθεί από 19-26 Ιουνίου 2016, στο Cetinje του Μαυροβουνίου.

Η Ακαδημία απευθύνεται σε σχολεία των χωρών της Ν.Α. Ευρώπης: Αλβανία, Βοσνία & Ερζεγοβίνη, Βουλγαρία, Κροατία, Κύπρο, Ελλάδα, Μαυροβούνιο, Ρουμανία, Σερβία, Σλοβενία, Π.Γ.Δ.Μ., Τουρκία και Κόσοβο.

Τα ενδιαφερόμενα ελληνικά σχολεία καλούνται να υποβάλλουν αιτήσεις ομάδων τριών (03) ατόμων, αποτελούμενων από :

Το Δ/ντή ή τον Υποδ/ντή του σχολείου, έναν (01) εκπαιδευτικό και ακόμα έναν (01), εκπρόσωπο του συλλόγου Γονέων ή Μ.Κ.Ο.

• Οι αιτήσεις θα υποβάλλονται on line, μέχρι τις 11 Απριλίου 2016, στον ακόλουθο σύνδεσμο:

• Γλώσσα του σεμιναρίου : η Αγγλική.

Για ερωτήσεις ή διευκρινίσεις σχετικά με την υποβολή αιτήσεων, υπεύθυνη είναι η κα Νatasa Peric (natasa@peric.zzs.gov.gr).

Οι διοργανωτές θα επιλέξουν 13 ομάδες σχολείων από τις ως άνω χώρες (ανάμεσα σε 39 συμμετοχές), με κριτήρια επιλογής: τη γεωγραφική ισορροπία, το φύλο, την εμπειρία σε θέματα EDC/HRE, το κίνητρο, τις ιδέες για projects, την καλή γνώση της Αγγλικής.

Η Ακαδημία θα περιλαμβάνει τις εξής φάσεις :

• Της on line προετοιμασίας (Μάιος-Ιούνιος 2016)
  • Της διεξαγωγής του σεμιναρίου, στο Cetinje του Μαυροβουνίου (19 -26 Ιουνίου)
  • Του on line  follow up (Σεπτέμβριος 2016 – Μάιος 2017)

Μετά την επιτυχή συμμετοχή και στις τρεις φάσεις, οι επιμορφούμενοι θα λάβουν σχετικό πιστοποιητικό με την υπογραφή των επιμορφωτών.

• Το κόστος εισιτηρίων, διαμονής, σίτισης και τυχόν δραστηριοτήτων που θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο της Ακαδημίας καλύπτεται από τους διοργανωτές.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο κάντε κλικ εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το σεμινάριο πατήστε εδώ.