Mar 012016

Το ΚΠΕ Αρναίας, στα πλαίσια της οργάνωσης κοινών δράσεων για τα σχολεία που είναι ενταγμένα στο Δίκτυο, διοργανώνει για το σχολικό έτος 2015-2016 τη δράση «Η μέλισσα που μας ενώνει».

Για τη δράση αυτή το ΚΠΕ Αρναίας θα συνεργαστεί με το ΚΠΕ Ευεργέτουλα που είναι συνεργαζόμενο στο Δίκτυο, και τους Υπεύθυνους Σ.Δ. ή Π.Ε. που έχουν από το νομό τους σχολεία στο Δίκτυο.

Στόχοι της δράσης αυτής είναι η συνάντηση, γνωριμία και συνεργασία σχολείων του Δικτύου, η άμεση επαφή των μαθητών με την κοινωνία της μέλισσας, η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών, η από κοινού συμμετοχή των μαθητών στη διοργάνωση και υλοποίηση βιωματικών δράσεων.

Οι ημερομηνίες και ο τόπος διεξαγωγής ορίζονται εξ αρχής ώστε τα σχολεία που θα συμμετέχουν να εντάξουν στον προγραμματισμό τους τη δράση αυτή.

ΣΧΟΛΕΙΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΤΟΠΟΣ

Βόρειας Ελλάδας Παρασκευή 13 Μαΐου 2016  Αρναία Χαλκιδικής
νησιών του Αιγαίου Εβδομάδα 16-20 Μαΐου 2016 Άγιοι Ανάργυροι-Ασώματος

Λέσβος

Όσα σχολεία ενδιαφέρονται να συμμετέχουν, παρακαλούμε να συμπληρώσουν την αίτηση συμμετοχής και υπογεγραμμένη από το Διευθυντή του σχολείου και έναν συντονιστή εκπ/κό να τη στείλουν στο ΚΠΕ Αρναίας έως την Τρίτη 8 Μαρτίου 2016, με fax ή με e-mail.

Fax: 23720 23185   e-mail: kpearn@sch.gr

Οι ενδιαφερόμενοι οφείλουν να κοινοποιούν τις αιτήσεις τους στον Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Για να δείτε την πρόσκληση του ΚΠΕ πατήστε εδώ

Για να κατεβάσετε την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ

Mar 012016

Σας διαβιβάζουμε Πρόσκληση και Πρόγραμμα Ημερίδας με θέμα: «Ο ρόλος της ψηφιοποίησης των σχολικών βιβλίων και των προγραμμάτων σπουδών στην εκπαιδευτική μας κληρονομιά» που διοργανώνει το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου, την Τρίτη 1 Μαρτίου 2016 στο Αμφιθέατρο του Ιδρύματος Ευγενίδου.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο κάντε κλικ εδώ

Για να δείτε την πρόσκληση κάντε κλικ εδώ

Για να δείτε το πρόγραμμα κάντε κλικ εδώ