Nov 162017

Απαντώντας στο με αρ. πρ. 2842/20-10-2017 έγγραφο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος και τα συνημμένα σε αυτό και σχετικά με το αντικείμενο του θέματος, σας ενημερώνουμε ότι εγκρίνουμε τη διοργάνωση και διεξαγωγή της 36ης Εθνικής Συνδιάσκεψης Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος που διοργανώνει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδος από την 1 έως τις 4 Δεκεμβρίου 2017 στη Θεσσαλονίκη για μαθητές σχολικών μονάδων των Περιφερειακών Διευθύνσεων Π.Ε. & Δ.Ε. Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, Κεντρικής Μακεδονίας, Δυτικής Μακεδονίας, Θεσσαλίας και Ηπείρου.
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδος είναι μη κερδοσκοπικό σωματείο με έδρα τη Θεσσαλονίκη και μέλος ενός πανευρωπαϊκού δικτύου με στόχο την προώθηση της ευρωπαϊκής διάστασης στην εκπαίδευση.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.

Για να δείτε το πρόγραμμα πατήστε εδώ.

Για να δείτε το ενημερωτικό φυλλάδιο πατήστε εδώ.

Για να δείτε τη λίστα των σχολικών μονάδων πατήστε εδώ.

Nov 162017

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ομηρούπολης Χίου στα πλαίσια της λειτουργίας του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που συντονίζει με τίτλο:

«Όταν η Φύση δημιουργεί…πολιτισμό»,

που ξεκίνησε να υφίσταται από το σχολικό έτος 2013-14, συνεχίζει και φέτος τη λειτουργία του. Προσκαλεί τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να ενταχτούν σε αυτό, για τα σχολικό έτος 2017-2018, να δηλώσουν συμμετοχή λαμβάνοντας υπόψη τους και τη σχετική νέα εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ. για το σχεδιασμό και υλοποίηση προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων αρ. πρωτ. 188142/ ΓΔ4 /02-11-2017, η οποία σας έχει ήδη αποσταλεί.

Προϋποθέσεις:

α) Να υλοποιούν την τρέχουσα σχολική χρονιά πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σχετικό με τις θεματικές ενότητες του δικτύου μας,

β) Να συμπληρώσουν και να αποστείλουν άμεσα τη σχετική επισυναπτόμενη Αίτηση και το Πρωτόκολλο συνεργασίας στον/στην Υπεύθυνο/η Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης στην οποία ανήκουν, μέχρι τη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου  2017.

Για να δείτε το διαβιβαστικό του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Για να δείτε την πρόσκληση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε την αίτηση συμμετοχής του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε το πρωτόκολλο συνεργασίας του ΚΠΕ πατήστε εδώ.