Nov 232017

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Έδεσσας Γιαννιτσών οραματίζεται το φυσικό-ανθρωπογενές περιβάλλον με ποιοτικά χαρακτηριστικά που  να το καθιστούν αειφορικό, καθώς και τους ανθρώπους που βιώνουν μέσα σε αυτό να είναι περιβαλλοντικά γραμματισμένοι και μεταξύ τους αλληλέγγυοι -στο παρόν και διαχρονικά στο μέλλον-. Σε αυτήν την κατεύθυνση, καλεί εκπαιδευτικούς και μαθητές σχολείων της επικράτειας να συμμετάσχουν στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Εκπαίδευσης για την Αειφορία (ΕΘΔΕΑ) Απορρίμματα: Τα χρήσιμα… «άχρηστα», κατά τις  σχολικές χρονιές 2017-2018 και 2018-2019. Συγκεκριμένα απευθύνεται  σε ομάδες μαθητών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης που εκπονούν προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα τη μείωση των απορριμμάτων, την ανακύκλωση ή την επαναχρησιμοποίησή τους.

Ειδικά στην τρέχουσα σχολική χρονιά θα δοθεί από το Δίκτυο ιδιαίτερη βαρύτητα στις θεματικές «Ανακύκλωση σχολικών απορριμμάτων» και « Μείωση της χρήσης της πλαστικής σακούλας» . Οι μαθητικές ομάδες μέλη θα γίνουν αποδέκτες ολοκληρωμένων μαθησιακών προτάσεων που αφορούν στις προαναφερόμενες θεματικές περιοχές (εκπαιδευτικό υλικό, προτεινόμενες δράσεις, προτεινόμενοι φορείς). Για τη δεύτερη θεματική ενότητα επισυνάπτουμε ενδεικτικό παράρτημα στο τέλος του εγγράφου*.

Τα σχολεία που επιθυμούν να ανταποκριθούν στην παρούσα  πρόσκληση, παρακαλούνται να συμπληρώσουν την αίτηση που ακολουθεί και να την υποβάλλουν στο ΚΠΕ Έδεσσας-Γιαννιτσών i)αρχικά με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο  ( pokpe2014@gmail.com ) και στη συνέχεια ii) με το συμβατικό ταχυδρομείο, μέσω του/της Υπευθύνου Σχ. Δραστηριοτήτων/ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, πρωτότυπα υπογεγραμμένη και σφραγισμένη. Είναι απαραίτητο η αίτηση να συνοδεύεται από αντίγραφο  σχεδίου  του ομοθεματικού με το ανωτέρω Δίκτυο πολύμηνου εκπαιδευτικού προγράμματός τους, όπως αυτό κατατέθηκε προς έγκριση στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία ανήκουν. Στα σχολεία που θα ενταχθούν στο Δίκτυο θα σταλούν από το Κέντρο μας συμπληρωματικές πληροφορίες, καθώς και το πρωτόκολλο συνεργασίας με αυτό.

Το ΚΠΕ Έδεσσας-Γιαννιτσών στο πλαίσιο λειτουργίας του Εθνικού Θεματικού Δικτύου ΠΕ Απορρίμματα: Τα χρήσιμα… «άχρηστα», θα υποστηρίξει τους  εκπαιδευτικούς-μέλη του Δικτύου του, τόσο με επιμορφωτικές δράσεις   -στις οποίες θα επιλέγονται κατά προτεραιότητα σε σχέση με τα μη μέλη-, όσο και με την αποστολή προς αυτούς κατάλληλου εκπαιδευτικού υλικού, καθώς και με τη συνεχή ενημέρωσή τους μέσα από τους ιστότοπους του ΚΠΕ Έδεσσας-Γιαννιτσών.

Για να δείτε την σχετική πρόσκληση και για να κατεβάστε την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.