Nov 032017

Aγαπητοί εκπαιδευτικοί

Σε λίγες εβδομάδες η τηλεόραση της ΕΡΤ3 θα ξεκινήσει την προβολή μίας καινοτόμου εκπομπής με πρωταγωνιστές τα σχολεία και τους μαθητές των γυμνασίων και λυκείων της χώρας.

Η εκπομπή με τίτλο «Τα παιδιά είναι εντάξει» θα παρουσιάζει ένα από τα προγράμματα που επεξεργάζονται οι μαθητές στα πλαίσια της εκπαιδευτικής διαδικασίας.  Ο βασικός στόχος της είναι να δείξει ότι στο κατασυκοφαντημένο κατά καιρούς ελληνικό δημόσιο σχολείο γίνονται μικρά «θαύματα» τα οποία όμως δεν μαθαίνουν σε μερικές περιπτώσεις ούτε κάν οι γονείς των μαθητών.

Τα θέματα που τα παιδιά θα παρουσιάσουν θα προέρχονται είτε από τα πρότζεκτ που ετοιμάζουν, είτε από τα προγράμματα δραστηριοτήτων που επιλέγουν να υλοποιήσουν τα σχολεία μας

Ήδη έχουν μαγνητοσκοπηθεί 7 εκπομπές σε σχολεία της Θεσσαλονίκης και της Κεντρικής Μακεδονίας και σύντομα θα ξεκινήσουν τα γυρίσματα και σε άλλα σχολεία των οποίων ομάδες μαθητών θα μας παρουσιάσουν τη δουλειά τους.

Με την παρούσα επιστολή σας καλούμε να δηλώσετε συμμετοχή στην εκπομπή μας, ώστε το ταχύτερο δυνατόν να προγραμματιστούν τα γυρίσματα στο σχολείο σας.

Χρήσιμες πληροφορίες

Τα γυρίσματα θα πραγματοποιούνται από συνεργείο της ΕΡΤ3 στο σχολείο (με άδεια του υπουργείου Παιδείας) ή σε άλλο χώρο στον οποίο υλοποιείται το πρόγραμμα που θα παρουσιαστεί.

Σε περίπτωση που η προσφορά είναι πολύ μεγαλύτερη από τη ζήτηση, η ΕΡΤ3 και οι συντελεστές της στην εκπομπή θα κάνουν – αναγκαστικά – μία επιλογή των πιο κατάλληλων θεμάτων, αλλά και των θεμάτων που θα παρουσιαστούν στην ραδιοφωνική ή την τηλεοπτική εκπομπή.

Η διοίκηση του σχολείου θα πρέπει να εξασφαλίσει άδεια των γονέων των παιδιών που θα συμμετάσχουν ώστε να εμφανιστούν στην τηλεόραση

Δηλώσεις συμμετοχής

Τα σχολεία που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην τηλεοπτική εκπομπή πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή, το ταχύτερο δυνατόν, αποστέλλοντας e-mail στη διεύθυνση:

makrisalert@gmail.com

ή τηλεφωνικά στο 2310 299407 και το 6946656212 (Δημήτρης Μακρής)

Εάν επικοινωνήσετε ηλεκτρονικά παρακαλούμε να αναφέρετε το θέμα που θέλετε να παρουσιάσετε και τα στοιχεία επικοινωνίας των αρμόδιων για το πρόγραμμα εκπαιδευτικών.

Σημείωση: Η ραδιοφωνική εκδοχή της ίδιας εκπομπής «Τα παιδιά είναι εντάξει» θα αρχίσει να μεταδίδεται την Κυριακή 12 Νοεμβρίου στις 11.00 το πρωί.

Nov 032017

Σας ενημερώνουμε ότι η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία, στο πλαίσιο της προσπάθειας για την Πρόληψη του Καπνίσματος στη Μαθητική Κοινότητα, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, διοργανώνει φέτος το 8ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο για τον Έλεγχο του Καπνίσματος με θέμα «Παιδεία για έναν Κόσμο χωρίς Κάπνισμα» για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Το μαθητικό πρόγραμμα του Συνεδρίου αφορά σε μαθητές Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης των Δημοτικών σχολείων, της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης των Γυμνασίων και της Α΄ τάξης Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων και θα πραγματοποιηθεί στην Τρίπολη στις 28 Νοεμβρίου 2017 στο Αποστολοπούλειο Πνευματικό Κέντρο Τρίπολης. Το εν λόγω Συνέδριο θα περιλαμβάνει παρουσιάσεις δράσεων των μαθητών σχετικά με το κάπνισμα, μουσικό πρόγραμμα από μαθητές, καθώς και βράβευση έργων μαθητών, που θα προκύψουν από τον 5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον Έλεγχο του Καπνίσματος με θέμα «Κάπνισμα και Περιβάλλον».
Η μετακίνηση των μαθητών και των εκπαιδευτικών στον χώρο του Συνεδρίου θα γίνει δωρεάν και τα έξοδα θα καλυφθούν από το Συνέδριο.

Για τη μετακίνηση των μαθητών που θα συμμετάσχουν ισχύουν οι διατάξεις της υπ΄αριθμ. 33120/ΓΔ4/28-02-2017 (Β΄ 681) Υ.Α. με θέμα «Εκδρομές-Εκπαιδευτικές επισκέψεις μαθητών και μαθητριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας».
Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μαθητές και μαθήτριες μπορούν να απευθύνονται στο Ερευνητικό Εργαστήριο “George D. Behrakis Research Lab – Hellenic Cancer Society” (Δορυλαίου 8, Πλατεία Μαβίλη, Αθήνα, τηλ. επικοινωνίας: 210 – 6470056, email: info@researchlab.gr ).
Τέλος, σημειώνεται ότι η μετακίνηση και η συμμετοχή των σχολικών μονάδων στο εν λόγω Συνέδριο θα γίνει χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.