Mar 092017

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας των Ζώων και το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων διενεργούν εκστρατεία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του κοινού προκειμένου να συμβάλλουν στον έλεγχο του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων συντροφιάς.
Στο πλαίσιο της εκστρατείας αυτής έχει εκπονηθεί υλικό (πακέτο ευαισθητοποίησης) για ενημέρωση μαθητών αλλά και πολιτών όλων των ηλικιών.

Ανταποκρινόμενοι σε επιστολή του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων,  προωθούμε τον ηλεκτρονικό σύνδεσμο  με το υλικό σε εκπαιδευτικούς οργανισμούς, επιμελητήρια και συλλόγους προκειμένου να το αξιοποιήσετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ώστε να γίνει διάχυση της πληροφορίας σε μεγάλο αριθμό πολιτών.

Ηλεκτρονικός σύνδεσμος : http://www.minagric.gr/index.php/el/for-citizen-2/pets/3678-filozoia

Από το Γραφείο
Αντιδημάρχου Περιβάλλοντος του Δήμου Κοζάνης

Πλ. 28ης Οκτωβρίου

Κοζάνη 50131

τηλ.2461350408

ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΗΠΕΙΡΟΥ-ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΔΗΜΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ  ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ-ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΔΗΜΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

Ταχ. Δ/νση: Π. Μελά & Πλ. Αυλιώτη 501 31

Τηλ. 24610 29843 Fax 24610 29163

Email: oapnkozanis@gmail.com

www.oapnkozanis.gr

Στο πλαίσιο του Αφιερώματος στην Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά που οργανώνει  ο Δήμος Κοζάνης, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Νεώτερου Πολιτιστικού Αποθέματος και Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, το Λαογραφικό – Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας – Θράκης και τον Οργανισμό Αθλητισμού, Πολιτισμού και Νεολαίας, θα προβληθούν ντοκιμαντέρ εθνογραφικού περιεχομένου την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017, στις 19:00, στο Κοβεντάρειο. Οι προβολές πραγματοποιούνται από τη Διεύθυνση Νεώτερου Πολιτιστικού Αποθέματος και Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΥΠΠΟΑ σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Εθνογραφικού Κινηματογράφου της Αθήνας-Ethnofest ενώ η είσοδος είναι ελεύθερη.  Μετά την ολοκλήρωση των προβολών, θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό. Τα ντοκιμαντέρ που θα προβληθούν είναι:

1. «…Μόνο τον μαντρακά βαστεί…». Η Τηνιακή Μαρμαροτεχνία Σήμερα (Διεύθυνση Νεώτερου Πολιτιστικού Αποθέματος και Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς ΥΠ.ΠΟ.Α., 2014, 11΄).
  2. Παραδοσιακοί τρόποι διαχείρισης του νερού στο χωριό Στρώμη (Νικόλας Σφακιανάκης, 16:10΄, 2006).
  3. Γκάιντες Λαλούν (Δημήτρης Κιτσικούδης, 2012, 30΄).
  4. «Μωμοέρια», (Διεύθυνση Νεώτερου Πολιτιστικού Αποθέματος και Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς ΥΠ.ΠΟ.Α., 2015, 9.30΄).

Από το Γραφείο Τύπου

Mar 092017

Το ΚΠΕ Αρναίας ως συντονιστικό ΚΠΕ του Δικτύου «Μέλισσας έργα, ανθρώπων αγαθά», σε συνεργασία με τις Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» μέσω του  Επιχειρησιακού Προγράμματος  «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση   της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, διοργανώνει τριήμερο σεμινάριο με θέμα  «Μέλισσα: Περιβάλλον-Πολιτισμός-Εκπαίδευση» στις 5-7 Μαΐου 2017.

Οι αιτήσεις συμμετοχής θα σταλούν από τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το σεμινάριο στους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων ή Π.Ε. του νομού τους έως την Τρίτη 21 Μαρτίου 2017. Οι Υπεύθυνοι θα κοινοποιήσουν τις αιτήσεις στο ΚΠΕ Αρναίας έως την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο και να κατεβάσετε την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.