Feb 172016

Η  Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης  Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας προτίθεται να διοργανώσει το πρώτο Δεκαήμερο του Απριλίου Μαθητιάδα Αθλητισμού και Πολιτισμού, με τη συμμετοχή των μαθητών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  των τεσσάρων Περιφερειακών Ενοτήτων Δυτικής Μακεδονίας.

Στη Μαθητιάδα έχουν δικαίωμα να λάβουν μέρος όλοι οι μαθητές της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας χωρίς αποκλεισμούς και προϋποθέσεις, καθώς στόχος της είναι η συμμετοχή σε δράσεις πολιτισμού και αθλητισμού, ώστε να δοθεί ώθηση να μη μείνουν  μαθητές των γηπέδων και θεατές της ζωής, αλλά να γίνουν αθλητές των γηπέδων και αθλητές της ζωής.

Η Μαθητιάδα αποτελεί μια προσομοίωση των Ολυμπιακών Αγώνων με λαμπαδηδρομία στους 12 Δήμους της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, μέσα από την οποία βιώνονται σημαντικές εμπειρίες και ταυτόχρονα οι μαθητές «παιδεύονται» σε αξίες, αρχές και ιδανικά, τα οποία αφενός αντανακλούν το πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων της αρχαιότητας (σεβασμός, συμμετοχή, ευγενής άμιλλα, αγωγή σώματος και πνεύματος) και αφετέρου αποτελούν βασικό συστατικό μιας υγιούς και προοδευτικής κοινωνίας (μέριμνα για το περιβάλλον, αλληλεγγύη των λαών, κατανόηση και αποδοχή της διαφορετικότητας), με στόχο τη δημιουργία του αυριανού  ενεργού πολίτη.

Το κεντρικό σύνθημα της εκδήλωσης είναι «χωρίς το φόβο της αποτυχίας και το άγχος της νίκης» και έχει ως στόχο να μπορέσουν οι μαθητές να βιώσουν τη χαρά του «ευ αγωνίζεσθαι».

Μέσω της συμμετοχής αναπτύσσεται το πνεύμα του εθελοντισμού με βασικό πρωταγωνιστή τη μαθητιώσα νεολαία,  με ένα βιωματικό τρόπο που δεν μπορεί να μεταδώσει η σχολική διδασκαλία.

Στην προσπάθειά μας αυτή, που ως εγχείρημα είναι μεγαλεπίβολο και δύσκολο, ως προς την υλοποίησή του, θα παρακαλούσαμε την αρωγή σας και τη βοήθειά σας ώστε να συνδιοργανώσουμε τη Μαθητιάδα, που αποτελεί και προβολή ταυτόχρονα της περιοχής μας στο Πανελλήνιο.

Για να δείτε το έγγραφο πατήστε εδώ

Feb 172016

Το ΚΠΕ Αρναίας ως συντονιστικό ΚΠΕ του Δικτύου «Μέλισσας έργα, ανθρώπων αγαθά» και το ΚΠΕ Βεύης-Μελίτης ως συνεργαζόμενο ΚΠΕ και σε συνεργασία με τις Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, στο πλαίσιο του έργου «Δράσεις Διά Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία» στις Περιφέρειες Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, Βορείου Αιγαίου, Δυτικής Ελλάδας, Ηπείρου, Θεσσαλίας, Ιονίων Νήσων, Κρήτης, Πελοποννήσου, Αττικής, Κεντρικής Μακεδονίας, Δυτικής Μακεδονίας, Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου” , το οποίο χρηματοδοτείται από Εθνικούς Πόρους, διοργανώνουν διήμερο σεμινάριο με θέμα  «Η μέλισσα στο Περιβάλλον και την Εκπαίδευση» στις 22 και 23 Απριλίου 2016.

Το σεμινάριο είναι θεματικό και αναφέρεται στη δομή της κοινωνίας της μέλισσας, στην ποιότητα και ασφάλεια των μελισσοκομικών προϊόντων και στην προσφορά της μέλισσας στο περιβάλλον. Επίσης θα παρουσιαστούν παιδαγωγικές μέθοδοι για την υλοποίηση σχετικής θεματολογίας προγράμματος Π.Ε. στη σχολική πράξη.
Παράλληλα με τις εργασίες του σεμιναρίου θα γίνει και η συνεδρίαση της Συντονιστικής Επιτροπής.

Στο σεμινάριο θα συμμετέχουν σαράντα (40) εκπαιδευτικοί της Α/θμιας και Β/θμιας.

Οι αιτήσεις συμμετοχής θα σταλούν από τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το σεμινάριο στους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων ή Π.Ε. του νομού τους έως τη Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016. Οι Υπεύθυνοι θα κοινοποιήσουν τις αιτήσεις στο ΚΠΕ Αρναίας έως την Πέμπτη 3 Μαρτίου 2016.

Για να δείτε την πρόσκληση και αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.