Apr 232018

H Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με την ομάδα έργου του Ευρωπαϊκού της Προγράμματος Erasmus+ με τίτλο: «Managing the refugee and migrant flows through the development of educational and vocational frames for children and adults», Xenios Zeus, διοργανώνει Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο με τίτλο:

«Σχολείο ανοιχτό στις κοινωνικές και παιδαγωγικές προκλήσεις»

4, 5 & 6 Μαΐου 2018, στο Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης.

Στο πλαίσιο του Συνεδρίου προγραμματίζονται να πραγματοποιηθούν βιωματικά εργαστήρια, την Κυριακή 06 Μαΐου 2018. Κάθε εργαστήριο θα λειτουργήσει εφόσον υπάρχει συμμετοχή τουλάχιστον 15 ατόμων και μέγιστο αριθμό 30 ατόμων. Οι δηλώσεις συμμετοχής στα εργαστήρια γίνεται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του συνεδρίου http://www.anoixtosxoleio.kmaked.eu  (Επιλογή εργαστηρίου-Φόρμα παρακολούθησης εργαστηρίου). Κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να δηλώσει μόνο ένα (1) εργαστήριο. Με τη συμπλήρωση κάθε εργαστηρίου σύμφωνα με τον προβλεπόμενο αριθμό συμμετεχόντων, η πλατφόρμα θα κλείνει αυτόματα.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.

Apr 232018

Συγχαρητήρια επιστολή

Η Διευθύντρια, ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο  Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του ΓΕ.Λ. Σερβίων εκφράζουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στον μαθητή  του σχολείου μας, της Β΄ τάξης, Σάββα Καραγιώργο ο οποίος απέσπασε το Δεύτερο Βραβείο Αγγλικής Ποίησης για το ποίημά του με τίτλο «Temptation» στον 5ο Πανελλήνιο και Παγκύπριο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης – Διηγήματος για παιδιά και εφήβους της Ένωσης Ελλήνων Λογοτεχνών σχολικού έτους 2017-2018.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στην καθηγήτριά του κ. Μύρου Ευαγγελία, Αγγλικής Φιλολογίας, που ενθάρρυνε και υποστήριξε τον μαθητή της σε αυτό το λογοτεχνικό ταξίδι.

Η Διευθύντρια του ΓΕ.Λ. Σερβίων           Η Πρόεδρος του Συλλ. Γονέων/Κηδεμόνων

Κουρελή Αθανασία                                                                Αντωνοπούλου Ελένη