Apr 192018

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος Διοίκησης και Επιχειρηματικότητας για μαθητές Λυκείων με τίτλο, Young Business Talents 2017-2018, συγχαίρω το ΕΠΑ.Λ. Σερβίων που κατάλαβε την 6η θέση πανελλαδικά στο διαγωνισμό καθώς και το ΓΕ.Λ. Τσοτυλίου και το Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας, για την πρόκρισή τους στον τελικό του πανελλήνιου διαγωνισμού. Συγχαίρω και τους εκπαιδευτικούς, την κ. Σοφία Χατζηγεωργίου, υπεύθυνη ομάδων, του ΕΠΑ.Λ. Σερβίων, την κ. Λίζα Σταθοπούλου, συνοδό, του ΕΠΑ.Λ. Σερβίων, την εκπαιδευτικό του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας, κ. Μάρκου Σοφία και τον Συντονιστή των τριών σχολείων κ. Χριστόφορο Ιωάννη, του 2ου ΓΕ.Λ. Κοζάνης.
Οι μαθητές/τριες με τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό διοίκησαν με επιτυχία τις εικονικές επιχειρήσεις τους, απέκτησαν γνώσεις και δεξιότητες σχετικές με τη διαχείριση μιας επιχείρησης, συναγωνίστηκαν και πήραν αποφάσεις για όλους τους τομείς της επιχείρησης, την παραγωγή, το marketing, τις πωλήσεις, τα χρηματοοικονομικά και το ανθρώπινο δυναμικό, απέκτησαν αυτοεκτίμηση και ανέδειξαν την επιχειρηματική τους διάθεση αναπτύσσοντας επαγγελματική δράση.
Συγχαρητήρια και πάλι στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς που τους καθοδήγησαν σε αυτή τη βιωματική εμπειρία μάθησης, που συνδέει θεωρία και πράξη. Εύχομαι η συμμετοχή και διάκρισή τους στο διαγωνισμό να οδηγήσει τους μαθητές/τριες στη γνώση του εαυτού τους και στην απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων απαραίτητων σε οποιοδήποτε επάγγελμα, συμβάλλοντας στην επαγγελματική τους ανάπτυξη και σταδιοδρομία.

Η Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
Π.Ε. Κοζάνης
Δρ Βόντσα Βασιλική
Φιλόλογος

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.

Για να δείτε την δημοσιοποίηση στα ΜΜΕ πατήστε εδώ.

Apr 192018

Το Τμήμα Εκπαιδευτικής Πολιτικής του Συμβουλίου της Ευρώπης διεξάγει έρευνα με τίτλο «Δημοκρατικό Σχολείο για όλους», στο πλαίσιο της νέας τριετούς εκπαιδευτικής εκστρατείας που πραγματοποιεί σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Κέντρο Wergeland, με τίτλο «Μιλώντας ελεύθερα, Μαθαίνοντας με ασφάλεια».
Η εκστρατεία αποσκοπεί στην ενίσχυση της δέσμευσης στις δημοκρατικές αξίες και αρχές στη σχολική ζωή και την κουλτούρα των σχολικών μονάδων των κρατών μελών του Συμβουλίου της Ευρώπης. Θα διεξαχθεί με την εμπλοκή εκτεταμένου αριθμού δρώντων της εκπαίδευσης και θα παρέχει την ευκαιρία σε μαθητές και εκπαιδευτικούς να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν σχολικές δραστηριότητες και πρωτοβουλίες που προωθούν τον ανοιχτό, χωρίς αποκλεισμούς διάλογο σε ασφαλή περιβάλλοντα μάθησης.

Για να δείτε τη σχετική πρόσκληση πατήστε εδώ.

Apr 192018

Το ΚΠΕ Ευεργέτουλα Λέσβου στο πλαίσιο του Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ) – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ», το οποίο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, διοργανώνει, σε συνεργασία με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου,  τριήμερο Ιδρυτικό Επιμορφωτικό Σεμινάριο για το Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Π.Ε. του ΚΠΕ Ευεργέτουλα με θέμα: «Παγκόσμια Γεωπάρκα UNESCO στην Ελλάδα».

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 4 Μαΐου, το Σάββατο 5 και  Μαΐου την Κυριακή 6 Μαΐου 2018 στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Ευεργέτουλα και στην ευρύτερη περιοχή του Γεωπάρκου Λέσβου.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να συμπληρώσουν τη σχετική αίτηση συμμετοχής και να την αποστείλουν στους Υπευθύνους Σχολικών δραστηριοτήτων των Διευθύνσεών τους, μέχρι την Τρίτη 24 Απριλίου 2018.

Για να δείτε την πρόσκληση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

Αγαπητοί Συνάδελφοι

Σας στέλνω το πρόγραμμα, την αφίσα και την πρόσκληση από το 2ο Διεθνές Βιωματικό Συνέδριο Εφαρμοσμένης Διδακτικής με θέμα «Διδακτικές Τάσεις και Προκλήσεις στα Σύγχρονα Περιβάλλοντα Μάθησης», που θα υλοποιηθεί στη Δράμα στις 27,28, 29 Απριλίου 2018.

Θα ήταν χαρά μας να μας τιμήσετε με την παρουσία σας.

Όσοι από εσάς επιθυμείτε  να παρακολουθήσετε  το συνέδριο μπορείτε να κλείσετε δωμάτια με μειωμένες τιμές για το συνέδριο στα εξής ξενοδοχεία: 1. Εμπορικό, 2. Μαριάννα και 3.  DIAMOND.

Για περισσότερες διευκρινήσεις μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου.

Για να δείτε το πρόγραμμα του συνεδρίου πατήστε εδώ.

Εκ μέρους του Διευθυντή της ΔΔΕ Δράμας κ. Σπ. Κιουλάνη

Με Εκτίμηση

Γιώργος Μπαντής

Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Δράμας

Τηλ. Επικοινωνίας : 2521351230  (ώρες γραφείου).