Apr 192018

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος Διοίκησης και Επιχειρηματικότητας για μαθητές Λυκείων με τίτλο, Young Business Talents 2017-2018, συγχαίρω το ΕΠΑ.Λ. Σερβίων που κατάλαβε την 6η θέση πανελλαδικά στο διαγωνισμό καθώς και το ΓΕ.Λ. Τσοτυλίου και το Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας, για την πρόκρισή τους στον τελικό του πανελλήνιου διαγωνισμού. Συγχαίρω και τους εκπαιδευτικούς, την κ. Σοφία Χατζηγεωργίου, υπεύθυνη ομάδων, του ΕΠΑ.Λ. Σερβίων, την κ. Λίζα Σταθοπούλου, συνοδό, του ΕΠΑ.Λ. Σερβίων, την εκπαιδευτικό του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας, κ. Μάρκου Σοφία και τον Συντονιστή των τριών σχολείων κ. Χριστόφορο Ιωάννη, του 2ου ΓΕ.Λ. Κοζάνης.
Οι μαθητές/τριες με τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό διοίκησαν με επιτυχία τις εικονικές επιχειρήσεις τους, απέκτησαν γνώσεις και δεξιότητες σχετικές με τη διαχείριση μιας επιχείρησης, συναγωνίστηκαν και πήραν αποφάσεις για όλους τους τομείς της επιχείρησης, την παραγωγή, το marketing, τις πωλήσεις, τα χρηματοοικονομικά και το ανθρώπινο δυναμικό, απέκτησαν αυτοεκτίμηση και ανέδειξαν την επιχειρηματική τους διάθεση αναπτύσσοντας επαγγελματική δράση.
Συγχαρητήρια και πάλι στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς που τους καθοδήγησαν σε αυτή τη βιωματική εμπειρία μάθησης, που συνδέει θεωρία και πράξη. Εύχομαι η συμμετοχή και διάκρισή τους στο διαγωνισμό να οδηγήσει τους μαθητές/τριες στη γνώση του εαυτού τους και στην απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων απαραίτητων σε οποιοδήποτε επάγγελμα, συμβάλλοντας στην επαγγελματική τους ανάπτυξη και σταδιοδρομία.

Η Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
Π.Ε. Κοζάνης
Δρ Βόντσα Βασιλική
Φιλόλογος

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.

Για να δείτε την δημοσιοποίηση στα ΜΜΕ πατήστε εδώ.