Aγαπητοί γονείς

Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Ερευνας (ΙΤΕ) που τελεί υπό την  στήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (saferinternet4kids) διεξάγει μια έρευνα για τους γονείς των παιδιών που είναι χρήστες των κοινωνικών δικτύων (Facebook, Instagram, viber κ.α.).

Σκοπός της έρευνας είναι να διαπιστώσουμε τις συνήθεις και τις συμπεριφορές των παιδιών στα κοινωνικά δίκτυα,  την σχέση των γονέων με τα κοινωνικά δίκτυα καθώς και τον βαθμό  επικοινωνίας  τους  με τα παιδιά στο συγκεκριμένο θέμα. Τα συμπεράσματα της έρευνας αυτής θα μας δώσουν σημαντικά στοιχεία ώστε να σχεδιάσουμε παρεμβάσεις και συνεργασίες τέτοιες ώστε να προστατέψουμε με τον καλύτερο τρόπο τα παιδιά.

Ο χρόνος που θα αφιερώσετε δεν θα είναι πάνω από 4 λεπτά. Το ερωτηματολόγιο είναι διαθέσιμο στον παρακάτω σύνδεσμο:

H συμβολή σας στο θέμα είναι πολύτιμη. Μπορείτε να κοινοποιήσετε το ερωτηματολόγιο και σε άλλους γονείς εάν το επιθυμείτε.

Η Ομάδα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου

Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου

Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας

τηλ: +30 2811391665

web : http://www.saferinternet4kids.gr  e-mail: contact@saferinternet4kids.gr

Feb 262018

Σας ενημερώνουμε ότι οι Σχολικές Δραστηριότητες της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης σε συνεργασία με το Βρετανικό Συμβούλιο διοργανώνουν επιμορφωτικό σεμινάριο στα πλαίσια της Αγωγής Υγείας και της Θεματικής Εβδομάδας. Το σεμινάριο έχει σαν στόχο την παρουσίαση του εγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος (με αρ. πρωτ. : Φ.13.1/164630/Δ2/3-10-2017 του ΥΠΠΕΘ) του Βρετανικού Συμβουλίου με τίτλο: “Δεξιότητες Ζωής ΙΙ : Αναπτύσσοντας Κοινωνικούς Επιχειρηματίες”.

Εξαιτίας της εργαστηριακής-βιωματικής μορφής του ο αριθμός των συμμετεχόντων θα είναι περιορισμένος (έως 30 άτομα) και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετέχουν πρέπει να αποστείλουν ηλεκτρονικά την αίτησή τους μέχρι 28-2-2017, ημέρα Τετάρτη, στο email: tmsdr@dide.koz.sch.gr.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί, εκτός σχολικού ωραρίου, στην Βιβλιοθήκη του 2ου ΓΕΛ Κοζάνης (Ανδρέου Κάλβου 1, Τ.Κ. 50100 Κοζάνη) στις 27/4/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρες 17.00 – 20.30. Ο εισηγητής θα είναι ο κος Στεργίου Κωνσταντίνος από το Βρετανικό Συμβούλιο.

Για να δείτε την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος πατήστε εδώ.

Για να κατεβάσετε την αίτηση πατήστε εδώ.

Feb 262018

Σας γνωστοποιούμε ότι το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία στο πλαίσιο της έκθεσης που παρουσιάζει από τις 12 Φεβρουαρίου στον εκθεσιακό του χώρο (Β. Σοφίας 11 – είσοδος από οδό Σέκερη), με τίτλο «Τό θέμα εἶναι τώρα τί λές – Η ζωή και το έργο του Μανόλη Αναγνωστάκη», θα οργανώσει έναν κύκλο εκδηλώσεων για εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με αντικείμενο τον αναστοχασμό για την παρουσίαση του έργου του ποιητή στη διδακτική πράξη.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο και για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

Feb 262018

Την ίδρυση και λειτουργία του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Ψηλαφώντας τη μνήμη της γης μέσα από τη γεωποικιλότητα, τα Γεωπάρκα και τις ανθρωπογενείς δραστηριότητες» από το ΚΠΕ Ανωγείων, για σχολικές μονάδες Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της χώρας.
Συντονιστικός φορέας : ΚΠΕ Ανωγείων
Διάρκεια λειτουργίας : Τα σχολικά έτη 2017-2018, 2018-2019 και 2019-20.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.