Feb 122018

Αγαπητέ Μαθητή,

Αγαπητή  Μαθήτρια,

Το Σεπτέμβριο του 2015,  η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών στη Νέα Υόρκη έλαβε μία απόφαση που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μία ιστορική συμφωνία που θα επηρεάσει τη ζωή εκατομμύριων ανθρώπων ίσως και τη δική σου. Πρόκειται για την υιοθέτηση 17 Στόχων, γνωστοί ως  «Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης», οι οποίοι εκφράζουν τις σύγχρονες παγκόσμιες προκλήσεις, σε μια προσπάθεια να ανταποκριθούν αποτελεσματικά όλες οι χώρες στα παγκόσμια προβλήματα.

Μάθε λοιπόν εδώ για τους Στόχους και κάνε ότι περνάει από το χέρι σου για να γίνουν πραγματικότητα.

Για να δείτε το διαβιβαστικό πατήστε εδώ.

Για να δείτε την επιστολή πατήστε εδώ.

Feb 122018

Σας γνωστοποιούμε ότι η Παιδαγωγική ομάδα «Το Σκασιαρχείο. Πειραματικοί ψηλαφισμοί για ένα σχολείο της κοινότητας» σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας διοργανώνει εκδήλωση με θέμα: «Για ένα ελεύθερο και δημοκρατικό σχολείο. Ουτοπία ή πραγματικότητα; Γαλλικές και ελληνικές τάξεις Freinet συνεργάζονται και αλληλοεπιδρούν».
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2018 (ώρα 18.00 –21.00) στην Αθήνα, στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας (Σίνα 31).

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.