Oct 062017

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017 στις εγκαταστάσεις του Σπηλαίου Περάματος στα Ιωάννινα. Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει στις 9.30πμ και θα λήξει στις 17.00 μμ το μεσημέρι του Σαββάτου και απευθύνεται σε 100 εκπαιδευτικούς των Νομών Εμβέλειας.

Οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών θα κατατεθούν στους Αντίστοιχους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων των Δ/νσεων όπυ ανήκουν μέχρι 18 Οκτωβρίου 2017.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο του ΚΠΕ και για να κατεβάσετε την αίτηση πατήστε εδώ.

Το Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Μακεδονίας, η Περιφερειακή Διεύθυνση
Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, οι

Σχολικοί ΣύμβουλοιΠεριφέρειας Κ. Μακεδονίας, η  Δ/νση Β/θμιαςΕκπ/σης Δ. Θεσσαλονίκης και ο Δήμος Νεάπολης – Συκεών

σε συνεργασία με

τους καθηγητές του Πανεπιστημίου Μακεδονίας κ. Βασίλειο Δαγδιλέλη και κ. Νικόλαο Φαχαντίδη

διοργανώνουν το

4ο  ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ

στις 16 Δεκεμβρίου 2017

στους χώρους του Πειραματικού Γυμνασίου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας,

με την έγκριση και αιγίδα της Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων (αρ. πρωτ. 781/ 04-10-2017)

Για να δείτε τη σχετική ανακοίνωση και για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

9th Conference on Informatics in Education 2017

Η Πληροφορική στην Εκπαίδευση

Πανεπιστήμιο Πειραιώς, 13-15 Οκτωβρίου 2017

Το Συνέδριο 9th CIE2017, διοργανώνεται από τα Τμήματα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς και του Ιονίου Πανεπιστημίου, σε συνεργασία με την ΕΠΥ και τελεί υπό την Αιγίδα του ΥΠΠΕΘ.

Με τα άρθρα και τα πολλά εργαστήρια καλύπτει και ενδιαφέρει θεματολογία για: Πληροφορική και Εκπαίδευση, ΤΠΕ, Καινοτομία και Διεπιστημονικές προσεγγίσεις (π.χ  STEM, Physical Computing & Ρομποτική, κ.ά.) με ύπαρξη κώδικα.

Καλύπτει τόσο τις βαθμίδες της τυπικής εκπαίδευσηςΔευτεροβάθμια (ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, Γυμνάσια), Πρωτοβάθμια, Τριτοβάθμια- όσο και τη μη τυπική εκπαίδευση.

Προσκαλεί τους Πληροφορικούς, αλλά και όλες τις ειδικότητες στους παραπάνω άξονες.

Το Πρόγραμμα και on line πρακτικά παλαιότερων συνεδρίων, βρίσκονται στο δικτυακό τόπο του Συνεδρίου: di.ionio.gr/cie