Apr 152016

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μαρώνειας, σύμφωνα με τον ετήσιο προγραμματισμό του για το σχολικό έτος 2015 – 2016 και σε συνεργασία με το ΚΠΕ Βάμου και το ΚΠΕ Αρχανών προγραμματίζει τριήμερο σεμινάριο του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Τα Ευρωπαϊκά Ορειβατικά Μονοπάτια Ε6 και Ε4» στο οποίο θα συμμετάσχουν εκπαιδευτικοί του Δικτύου, όπως και μέλη ΚΠΕ του Δικτύου με θέμα:

«Το Ευρωπαϊκό ορειβατικό μονοπάτι Ε4 στα Λευκά Όρη»

Σε ποιους απευθύνεται

Το Σεμινάριο θα είναι διάρκειας 25 ωρών και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, οι οποίοι ανήκουν στο Δίκτυο «Τα Ευρωπαϊκά Ορειβατικά Μονοπάτια Ε6 και Ε4», σε εκπαιδευτικούς μέλη Π.Ο. των συνεργαζόμενων με το Δίκτυο ΚΠΕ ,Υπευθύνους Π.Ε. και Σχ. Δραστηριοτήτων (μέχρι 8), οι οποίοι έχουν σχολεία τους στο Δίκτυο. Επίσης μπορούν να συμμετάσχουν εκπαιδευτικοί οι οποίοι δεν ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες, αλλά πρόκειται να ενταχθούν και να υλοποιήσουν πρόγραμμα στα πλαίσια του δικτύου την επόμενη σχολική χρονιά, εφόσον υπάρξουν κενές θέσεις. Ο μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων θα είναι 70 άτομα, συμπεριλαμβανομένων των μελών της Π.Ο. του ΚΠΕ Μαρώνειας, Βάμου και Αρχανών, των εισηγητών, των μελών Π.Ο. συνεργαζόμενων με Δίκτυο ΚΠΕ (1 εκπαιδευτικός ανά ΚΠΕ), των υπευθύνων Π.Ε. και Σχ. Δραστηριοτήτων και των επιμορφούμενων εκπαιδευτικών του.

Τόπος-χρόνος υλοποίησης

Η Συνάντηση Εργασίας θα πραγματοποιηθεί στο ΚΠΕ Βάμου από τις 10 έως 12 Ιουνίου 2016.

Οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών θα αποσταλούν σε ηλεκτρονική μορφή από τους Υπευθύνους Σχολικών Δραστηριοτήτων μέχρι την Τετάρτη 18-05-2016.

Για να δείτε τη σχετική πρόσληση και την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ.