Apr 112016

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για το πρόγραμμα «Πολιτισμός Μνήμης: Πύργοι- Μεσόβουνο», το οποίο υλοποιούμε στο σχολείο μας σε συνεργασία με το σχολείο Integrierte Gesamtschule Osterholz της πόλης Scharmbeck της Γερμανίας και τους  τοπικούς φορείς των δύο μαρτυρικών χωριών Πύργων και Μεσόβουνου.

Από το  προηγούμενο σχολικό έτος, ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών, συνεργαζόμαστε στην υλοποίηση του εκπαιδευτικού αυτού προγράμματος.

Αποβλέπουμε  να γνωριστούν οι μαθητές μεταξύ τους, να συνεργαστούν, να μάθουν την ιστορία τους και μέσα από το πρόγραμμα αυτό, που  εκτός από Πολιτιστικό είναι πρόγραμμα Μνήμης και Ιστορίας, να οδηγηθούν στην συναδέλφωση.

Τον Απρίλιο, από 11-04-2016 έως 21-04-2016, ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών από το γερμανικό σχολείο θα επισκεφτούν την Πτολεμαΐδα και θα φιλοξενηθούν σε σπίτια ελλήνων μαθητών.

Στις δράσεις που έχουμε προγραμματίσει περιλαμβάνονται:

1. Συνάντηση των μαθητών με τους προέδρους, των μαρτυρικών χωριών, τους κατοίκους και κυρίως τους επιζήσαντες,  από τους οποίους θα πάρουν συνεντεύξεις σχετικά με τα βιώματα και τις μνήμες τους από τις ημέρες της καταστροφής των χωριών τους  από τους ΝΑΖΙ.
  2. Ξενάγηση στα χωριά, μετάβαση στους χώρους μνήμης  και  ανάβαση στους γύρω λόφους όπου έλαβαν χώρα οι δολοφονίες των κατοίκων από τους Γερμανούς.
  3. Δενδροφύτευση σε λόφο, μεταξύ των δύο χωριών και δημιουργία αλσυλλίου μνήμης. (Έχουμε σχετική απόφαση από την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας –Τμήμα Εποικισμού- Αναδασμού).

Σας καλούμε να τιμήσετε με την παρουσία σας όποιες από τις δράσεις επιθυμείτε, όπως αυτές φαίνονται στο πρόγραμμα που επισυνάπτουμε.

Για να δείτε την πρόσκληση πατήστε εδώ.

Για να δείτε το πρόγραμμα πατήστε εδώ.