May 072015

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης και ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Κοζάνης, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης και το Δήμο Κοζάνης, προσκαλούν εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς, σε ημερίδα με θέμα:

«Σχέσεις των φύλων και σεξουαλική διαπαιδαγώγηση»,

η οποία θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο», την Παρασκευή 8 Μαΐου και ώρα 6.00 μ.μ., στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Κοζάνης «Κοβεντάρειο».

Στην εκδήλωση προσκεκλημένοι ομιλητές θα είναι οι:

• Παναγιώτης Κορδούτης, Δρ Κοινωνικής Ψυχολογίας, Un. California, Καθηγητής της Κοινωνικής Ψυχολογίας των Διαπροσωπικών Σχέσεων, Τμήμα Ψυχολογίας, Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Τίτλος εισήγησης: Κατανόηση της ερωτικής σχέσης και προφύλαξη κατά την ερωτική επαφή.

• Βασίλειος Χατζημπύρος, Δρ Kοινωνικής Ψυχολογίας, Α.Π.Θ., Διδάσκων στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Τίτλος εισήγησης: Ταυτότητα και σεξουαλική συμπεριφορά στην εφηβεία

Η ημερίδα θα πλαισιωθεί από μαθητές και καθηγητές των Γυμνασίων Αμυνταίου και Λαιμού που υλοποιούν πρόγραμμα με το ίδιο θέμα.

Για να δείτε το έγγραφο κάντε κλικ εδώ

May 072015

Το ΚΠΕ Γρεβενών, στο πλαίσιο του έργου «Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία στις Περιφέρειες Αττικής, Κεντρικής Μακεδονίας, Δυτικής Μακεδονίας, Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου» το οποίο χρηματοδοτείται από Εθνικούς Πόρους, με τελικό δικαιούχο το Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης, πρόκειται να διοργανώσει τριήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο, για την επαγγελματική ομάδα των εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας των Νομών Εμβέλειάς του, τις ημέρες Παρασκευή 5, Σάββατο 6  και Κυριακή 2015, με θέμα: «Σύγχρονες τάσεις και πρακτικές αειφορικής διαχείρισης δασικών οικοσυστημάτων».

Παρακαλούνται οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων / Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης να αποστείλουν στο ΚΠΕ  Γρεβενών τον κατάλογο των ονομάτων των εκπαιδευτικών που επιθυμούν να πάρουν μέρος στο σεμινάριο, το αργότερο μέχρι το πρωί της Πέμπτης 14/05/2015.

Για να δείτε την προκήρυξη πατήστε εδώ

Για να δείτε την αίτηση πατήστε εδώ