May 072015

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης και ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Κοζάνης, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης και το Δήμο Κοζάνης, προσκαλούν εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς, σε ημερίδα με θέμα:

«Σχέσεις των φύλων και σεξουαλική διαπαιδαγώγηση»,

η οποία θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο», την Παρασκευή 8 Μαΐου και ώρα 6.00 μ.μ., στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Κοζάνης «Κοβεντάρειο».

Στην εκδήλωση προσκεκλημένοι ομιλητές θα είναι οι:

• Παναγιώτης Κορδούτης, Δρ Κοινωνικής Ψυχολογίας, Un. California, Καθηγητής της Κοινωνικής Ψυχολογίας των Διαπροσωπικών Σχέσεων, Τμήμα Ψυχολογίας, Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Τίτλος εισήγησης: Κατανόηση της ερωτικής σχέσης και προφύλαξη κατά την ερωτική επαφή.

• Βασίλειος Χατζημπύρος, Δρ Kοινωνικής Ψυχολογίας, Α.Π.Θ., Διδάσκων στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Τίτλος εισήγησης: Ταυτότητα και σεξουαλική συμπεριφορά στην εφηβεία

Η ημερίδα θα πλαισιωθεί από μαθητές και καθηγητές των Γυμνασίων Αμυνταίου και Λαιμού που υλοποιούν πρόγραμμα με το ίδιο θέμα.

Για να δείτε το έγγραφο κάντε κλικ εδώ