Mar 172015

Έναρξη προγράμματος διαδικτυακής τηλεκπαίδευσης του ΕΥΖΗΝ

Το πρόγραμμα ΕΥΖΗΝ παρεμβαίνει, μέσω συγκεκριμένων δράσεων, στην καθημερινότητα του σχολείου και της ελληνικής οικογένειας, παρέχοντας διαρκή συμβουλευτική ενημέρωση και εκπαίδευση σε θέματα διατροφής και σωματικής δραστηριότητας, με απώτερο στόχο τη διασφάλιση της υγιούς ανάπτυξης των παιδιών και των εφήβων.

Στο πλαίσιο αυτό, το ΕΥΖΗΝ εγκαινιάζει το σχολικό έτος 2014-2015 ένα πρόγραμμα διαδικτυακής τηλεκπαίδευσης (e-learning), το οποίο απαρτίζεται από μια σειρά διαλέξεων στα γνωστικά αντικείμενα της διατροφής, της σωματικής δραστηριότητας και της ανάπτυξης των παιδιών και των εφήβων, καθώς και σε ευρύτερα θέματα που αφορούν τη διατροφή του ανθρώπου. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται.

Στόχος του προγράμματος είναι η επιμόρφωση και ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών σε θέματα διατροφής, σωματικής δραστηριότητας και υγείας, με σύγχρονες μεθόδους τηλεκπαίδευσης. Απώτερος σκοπός είναι οι εκπαιδευτικοί να αξιοποιήσουν αυτές τις γνώσεις και δεξιότητες, έτσι ώστε να συμβάλλουν στη βελτίωση των διατροφικών συνηθειών και των συνηθειών σωματικής δραστηριότητας των μαθητών τους, να προωθήσουν την υγιή σωματική και πνευματική τους ανάπτυξη και τελικά να προάγουν την υγεία τους.

Το πρόγραμμα διεξάγεται μέσω του διαδικτύου χωρίς κόστος, ενώ η επιτυχής παρακολούθηση των περιεχόμενων θεματικών ενοτήτων εξασφαλίζει τη χορήγηση σχετικού πιστοποιητικού επιμόρφωσης.

Η ημερομηνία έναρξης του προγράμματος είναι η 30-03-2015 και οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν μέσω της ιστοσελίδας του προγράμματος ΕΥΖΗΝ, από 16-03-2015 έως και 27-03-2015.

Περισσότερες πληροφορίες για το περιεχόμενο και τον τρόπο διεξαγωγής του προγράμματος διαδικτυακής τηλεκπαίδευσης μπορείτε να βρείτε εδώ, καθώς και στο φυλλάδιο που επισυνάπτεται.

Για να δείτε το φυλλάδιο πατήστε εδώ