Sep 182013

Το ΚΠΕ Βελβεμτού Σιάτιστας για το χρονικό διάστημα από 15 Οκτωβρίου 2013 μέχρι τις 18 Δεκεμβρίου 2013 θα υλοποιήσει ημερήσια προγράμματα για σχολικές ομάδες και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς τους. Οι σχολικές ομάδες προέρχονται από σχολεία της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας (Νομός) Κοζάνης.

Προκειμένου να γίνει ο προγραμματισμός των επισκέψεων, καλούνται οι ενδιαφερόμενοινα καταθέσουν σχετική αίτηση στους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης και να την κοινοποιήσουν και στο ΚΠΕ Βελβεντού μέχρι τις 4 Οκτωβρίου 2013.

Η ΑΙΤΗΣΗ υποβάλλεται από εκπαιδευτικό – συνοδό με πιστοποιημένη επιμόρφωση στην Περιβαλλοντική Εκπαίοδευση.

Τα προγράμματα που θα υλοποιηθούν για την κάθε περίπτωση είναι:

- Νηπιαγωγεία: «Με το Σιταράκη στου μύλου το δρομάκ»ι, «Πήλινα τα παραμύθια», (στο Βελβεντό), «Το μικρό μας δασάκι» (στη Σιάτιστα) με μέγιστο αριθμό μαθητών 25

- Α΄Β΄Δημοτικού: «Με το Σιταράκη στου μύλου το δρομάκι», «Πήλινα τα παραμύθια», «Τρέχει, τρέχει, τρέχει το νερό» (στο Βελβεντό), «Το μικρό μας δασάκι» (στη Σιάτιστα) με μέγιστο αριθμό μαθητών 25

- Γ΄Δημοτικού: «Τρέχει, τρέχει, τρέχει το νερό», «Δάσος, κιβωτός ζωής» (στο Βελβεντό), «Η Εφημεριδούλα» (στη Σιάτιστα), με μέγιστο αριθμό μαθητών 30

- Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄Δημοτικού: «Λάφιστα, το φαράγγι των μύθων και των υδάτινων ήχων», «Δάσος, κιβωτός ζωής», «Σεργιάνι στο χρόνο» (στο Βελβεντό), «Η Εφημεριδούλα» (στη Σιάτιστα), με μέγιστο αριθμό μαθητών 30.

- Γυμνάσιο και Λύκειο: «Λάφιστα, το φαράγγι των μύθων και των υδάτινων ήχων», «Δάσος, κιβωτός ζωής», «Σεργιάνι στο χρόνο» (στο Βελβεντό), «Εφημερίς, Τύπος και Περιβάλλον» (στη Σιάτιστα) με μέγιστο αριθμό μαθητών 30.

ΑΙΤΗΣΗ