Sep 182013

Παρακαλούμε οι σχολικές μονάδες που επιθυμούν να ενταχθούν στο Εθνικό θεματικό δίκτυο «ΥΔΡΟΚΙΝΗΣΗ» να κάνουν αίτηση συμμετοχής έως την Παρασκευή 27-09-2013.

Ο βασικός σκοπός του δικτύου είναι η επαφή των επιμορφωμένων ενηλίκων και μαθητών με μορφές εξοικονόμησης ενέργειας με την εκμετάλλευση της κίνησης του νερού σε παλαιότερες άλλα και σύγχρονες εγκαταστάσεις. Έτσι μέσω του δικτύου αυτού θα γίνεται ανταλλαγή παιδαγωγικού και επιστημονικού υλικού μεταξύ των σχολικών μονάδων και των συνεργαζόμενων Κ.Π.Ε. πάνω στο θέμα αυτό.

ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΙΚΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΕΙΝΑΙ:

• Κατανόηση της σχέσης ανθρωπογενούς και φυσικού περιβάλλοντος .
  • Επαφή με κτίσματα που ανήκουν  στην πολιτιστική κληρονομία.
  • Καταγραφή των κτισμάτων αυτών σε τοπικό επίπεδο κατά σχολική μονάδα.
  • Να γνωρίσουν τις λειτουργίες  των νερόμυλων για την κάλυψη αναγκών βιωσιμότητας.
  • Να μάθουν για τους τύπους υδροηλεκτρικών σταθμών

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Υπενθυμίζουμε ότι η αίτηση θα πρέπει να κοινοποιηθεί και στον Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων.