Nov 132015

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Έδεσσας-Γιαννιτσών, οραματιζόμενο το φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον καθαρό, υγιές και αειφορικό, καθώς και τους ανθρώπους που βιώνουν μέσα σε αυτό να είναι περιβαλλοντικά γραμματισμένοι και μεταξύ τους αλληλέγγυοι -στο παρόν και διαχρονικά στο μέλλον-, καλεί εκπαιδευτικούς και μαθητές σχολείων της επικράτειας να συμμετάσχουν στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΕΘΔΠΕ) Απορρίμματα: Τα χρήσιμα… «άχρηστα» κατά τη φετινή σχολική χρονιά. Συγκεκριμένα απευθύνεται σε α) ομάδες μαθητών που εκπονούν προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα τη μείωση των απορριμμάτων, την ανακύκλωση ή την επαναχρησιμοποίησή τους, β) ομάδες μαθητών που συμμετείχαν κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά στο συγκεκριμένο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΕΘΔΠΕ) να ανανεώσουν τη συμμετοχή τους.

Τα σχολεία που προτίθενται να ανταποκριθούν στην παραπάνω πρόσκληση για  να συμμετάσχουν ή να ανανεώσουν τη συμμετοχή τους στο Δίκτυο θα συμπληρώσουν την αίτηση που ακολουθεί και θα την υποβάλλουν μέχρι τις 10-12-2015 στο ΚΠΕ Έδεσσας-Γιαννιτσών i)αρχικά με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (mail@kpe-edess.pel.sch.gr) και ii) στη συνέχεια μέσω του/της Υπευθύνου Σχ. Δραστηριοτήτων/ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, πρωτότυπα υπογεγραμμένη και σφραγισμένη με το συμβατικό ταχυδρομείο. Είναι απαραίτητο η αίτηση να συνοδεύεται από αντίγραφο  σχεδίου  του ομοθεματικού με το σχετικό Δίκτυο πολύμηνου εκπαιδευτικού προγράμματός τους, όπως αυτό κατατέθηκε προς έγκριση στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία ανήκουν (πολύμηνα σχολικά προγράμματα) ή στο Σύλλογο Διδασκόντων της οικείας σχολικής μονάδας (PROJECT Α΄ Λυκείου). Στα σχολεία που θα επιλεγούν να ενταχθούν στο Δίκτυο θα σταλούν από το Κέντρο μας συμπληρωματικές πληροφορίες, καθώς και το πρωτόκολλο συνεργασίας τους με αυτό.

Για να δείτε την πρόσκληση κια την αίτηση του ΚΠΕ πατήστε εδώ