Feb 092015

Το ΚΠΕ Καστοριάς στο πλαίσιο του Έργου «Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία στις Περιφέρειες Αττικής, Κεντρικής Μακεδονίας, Δυτικής Μακεδονίας, Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου» το οποίο χρηματοδοτείται από Εθνικούς Πόρους, οργανώνει θεματικό (Β΄ επιπέδου) τριήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο για την επαγγελματική ομάδα των εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης στην Καστοριά, την Παρασκευή 20, το Σάββατο 21 και την Κυριακή 22 Μαρτίου 2015.

Το θέμα του σεμιναρίου είναι: «Αναζητώντας την Αειφορία στους Δρόμους του Νερού»

Το σεμινάριο έχει έναρξη στις 16:30 της Παρασκευής και λήξη στις 14:30 το μεσημέρι της Κυριακής.

Η θεματολογία του σεμιναρίου σχετίζεται άμεσα και με τις θεματικές ενότητες του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Π.Ε. «Λίμνες: Πηγές Έμπνευσης για Προγράμματα Π.Ε.» που συντονίζει το ΚΠΕ Καστοριάς.

Συνεπώς το σεμινάριο απευθύνεται:

α) σε εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης των νομών εμβέλειας του ΚΠΕ που ενδιαφέρονται για το θέμα,

β) σε εκπαιδευτικούς από σχολικές μονάδες της χώρας ενταγμένες στο ομώνυμο θεματικό δίκτυο και

γ) σε εκπαιδευτικούς των συνεργαζόμενων ΚΠΕ του δικτύου.

Η λίστα συμμετοχών και οι αιτήσεις από κάθε διεύθυνση να αποσταλούν από τους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων ή Υπ. Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο ΚΠΕ Καστοριάς μέχρι την Πέμπτη 19 Φεβρουαρίου 2015.

Για περισσότερες πληροφορίες και για την αίτηση δείτε το σχετικό έγγραφο εδώ