Oct 222014

Αξιότιμοι κύριοι ,

Η Κοβεντάρειος Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης προτίθεται να  oργανώσει τις παρακάτω δράσεις για μαθητές πρωτοβάθμιας – δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης οι οποίες θα πραγματοποιηθούν τους μήνες Νοέμβριο – Δεκέμβριο 2014.

1. «Στοματική υγιεινή» Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τους μαθητές δημοτικού στη βιβλιοθήκη σε συνεργασία με τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Κοζάνης. Διάρκεια μία διδακτική ώρα. την εβδομάδα.

Στη Βιβλιοθήκη- media lab κάθε Δευτέρα από τις 9:00΄- 10:00

2. «Γνωριμία με την αστρονομία». Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τους μαθητές των τάξεων Ε’ και ΣΤ΄ Δημοτικού, και των τριών τάξεων του Γυμνασίου, οι οποίοι θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον κόσμο της φυσικής από την Εταιρία Αστρονομίας και Διαστήματος – Παράρτημα Κοζάνης. Η δράση θα έχει διάρκεια μία διδακτική ώρα.

Στη Βιβλιοθήκη- media lab κάθε Τρίτη από τις 10:00΄- 12:00

3. Γνωριμία με τη βιβλιοθήκη.  Ξενάγηση για τους μαθητές της Α/Βάθμιας Εκπαίδευσης.

Ενημέρωση για τη βιβλιοθήκη (τμήματα- ταξιθέτηση -δανεισμός – τεκμηρίωση- ανάκτηση υλικού -

έρευνα στον κατάλογο- media lab)

Διάρκεια 1 διδακτική ώρα.

Στη Βιβλιοθήκη- media lab κάθε Πέμπτη από τις 9:00΄- 10:00

Οι δράσεις θα πραγματοποιηθούν αναλόγως της συμμετοχής γι’ αυτό παρακαλούμε να ενημερώσετε τα σχολεία της εποπτείας σας, έτσι ώστε δηλώσουν έγκαιρα. συμμετοχή.

Σας υπενθυμίζουμε επίσης ότι χώροι της βιβλιοθήκης πχ η αίθουσα του Media lab παραχωρείται για συγκεκριμένο χρόνο και κατόπιν αιτήσεως σε δημιουργικές ομάδες και τμήματα σχολείων  έτσι ώστε να τη χρησιμοποιούν για την παραγωγή των δικών τους  projects.

Τέλος παρακαλούμε να ενημερώνεστε για τα νέα και τις δράσεις της βιβλιοθήκης μέσα απ’ την ιστοσελίδα της www.kozlib.gr

Για συμμετοχή / επίσκεψη επικοινωνήστε με την κ. Ματίνα Βάμβα και για τυχόν διευκρινήσεις με την κ. Ελένη Μαργαρίτη.

Ιωάννα Στεργιοπούλου                                                          Παναγιώτης Δημόπουλος

Δ/ντρια ΚΔΒΚ                                                                           Πρόεδρος  ΔΣ