Sep 292015

Ως εκ τούτου, για το τρέχον σχολικό έτος 2015-6, η Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ορίζεται στις 12-16 Οκτωβρίου 2015. Τις ημέρες αυτές, όλα τα ΚΠΕ και οι υπεύθυνοι Περιβαλλοντικής  Εκπαίδευσης και Σχολικών Δραστηριοτήτων θα φροντίσουν για τη διοργάνωση και την πραγματοποίηση δράσεων, όπως αναφέρονται στην παραπάνω Υπουργική Απόφαση. Τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) έχουν τη δυνατότητα να αναπτύξουν δράσεις και να πραγματοποιήσουν συναντήσεις στο χώρο τους, κατόπιν επικοινωνίας μεταξύ τους, ανά περιφέρεια.

Άλλες δράσεις, οι οποίες δύνανται να συμβάλουν στην περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση, είναι οι εξής:

1. Το κάθε ΚΠΕ έχει τη δυνατότητα να καλέσει εκπαιδευτικούς και μαθητές να συμμετάσχουν σε βιωματικά εργαστήρια ή δράσεις, στο πλαίσιο των προγραμμάτων του, στο χώρο του ή στο πεδίο.

Επίσης, τα ΚΠΕ μπορούν να επισκεφθούν, σε συνεργασία με τον Υπεύθυνο Περιβ/κής Εκπ/σης ή Σχολ. Δραστ/των, μία ή περισσότερες σχολικές μονάδες και να παρουσιάσουν τα προγράμματά τους.

Τα ΚΠΕ θα χορηγήσουν τιμητικό έπαινο στις σχολικές μονάδες, οι οποίες θα συμμετάσχουν στις δράσεις τους, κατά τη διάρκεια της περιβαλλοντικής εβδομάδας.

2. Οι Υπεύθυνοι Περιβ/κής Εκπ/σης και Σχολ. Δραστ/των θα ενημερώσουν, σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς ΠΕ14.04,  Δ/ντές-ντριες, εκπαιδευτικούς και μαθητές των σχολείων της Δ/νσης τους, ώστε να δημιουργηθούν, όπου αυτό είναι δυνατό, σχολικοί λαχανόκηποι.

3.  Θα πραγματοποιηθεί προβολή/έκθεση φωτογραφίας με θέμα «Το φυσικό περιβάλλον της περιοχής μου το Φθινόπωρο». Οι Υπεύθυνοι Περιβ/κής Εκπ/σης και Σχολ. Δραστ/των θα καλέσουν, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές της Β’/θμιας Εκπαίδευσης να φωτογραφίσουν το φυσικό περιβάλλον της περιοχής τους το Φθινόπωρο. Εν συνεχεία, κατά τη διάρκεια της Περιβαλλοντικής Εβδομάδας, θα πραγματοποιηθεί προβολή/έκθεση των φωτογραφιών στα οικεία σχολεία.

Από την παραπάνω δράση μπορεί να προκύψουν θέματα για σχολικά περιβαλλοντικά προγράμματα.

Όλα τα σχολεία, τα οποία θα συμμετάσχουν στις δράσεις που αναφέρονται στις παραγράφους 2 και 3, θα λάβουν τιμητικό έπαινο από την οικεία Δ/νση Β’/θμιας Εκπ/σης.

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας

Η αντιδημαρχία περιβάλλοντος του δήμου Κοζάνης σε συνεργασία με τον σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών Κοζάνης  διοργανώνει την Πέμπτη 1 Οκτωβρίου στις 20:00 βραδινή ποδηλατοβόλτα στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας.

Στόχος μας είναι να μεταφέρουμε το μήνυμα της εναλλακτικής, αλλά ασφαλούς μετακίνησης, ποδηλατώντας στους δρόμους της πόλης.

Η ποδηλατοβόλτα αυτή είναι μια καλή αφορμή για να αποκτήσουμε όλοι κράνος, ώστε να προστατεύσουμε το βασικότερο μας όργανο, τον εγκέφαλο. Δεν ξεχνάμε επίσης, πως όταν ποδηλατούμε αφού σκοτεινιάσει χρειάζονται οπωσδήποτε αντανακλαστικά και φώτα πορείας.

Η διαδρομή που θα ακολουθήσουμε είναι η εξής:

Δημαρχείο – Π. Χαρίση – Πλατεία Συντάγματος – Γκέρτσου – ΕΠΑΛ – Φιλίππου – Μ. Αλεξάνδρου – Δημαρχείο.

Ασφάλεια ποδηλατών: Τροχαία, Εθελοντικές Ομάδες

Υπεύθυνος διαδρομής: Τσαουσίδης Θεόδωρος από τον σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών Κοζάνης

Αγαπητοί συνάδελφοι

Καθώς ο καιρός για το 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο με τίτλο «Η Βιολογία στην Εκπαίδευση» πλησιάζει, η Οργανωτική Επιτροπή θα ήθελε να σας υπενθυμίσει :

• την προθεσμία υποβολής των κειμένων των εργασιών : Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2015
  • την προθεσμία προεγγραφών : Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015 και
  • να μην παραλείπουν όσοι το επιθυμούν να δηλώνουν και συμμετοχή στην εκδρομή που θα γίνει το πρωί της Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2015 και πριν την έναρξη των εργασιών, καθώς θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Μπορείτε να παρακολουθείτε τα νέα και τις ανακοινώσεις μας τόσο στην ιστοσελίδα (http://3synedrio.biologia.gr/) όσο και στη σελίδα facebook του συνεδρίου : (https://www.facebook.com/SynedrioBiologiaStinEkpaideusi?ref=bookmarks)

Με χαρά αναμένουμε να σας δούμε από κοντά στις εργασίες του Συνεδρίου.

Η Ο.Ε. του Συνεδρίου