Mar 012018

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων των Μαθητών του Γενικού Λυκείου Σερβίων διοργανώνει διάλεξη με θέμα:

«Το άγχος στη ζωή των μαθητών
και η διαχείρισή του»

Στόχος της διάλεξης είναι η ενημέρωση των μαθητών και των γονέων τους σχετικά με το άγχος, που παρατηρείται στην καθημερινότητά τους εντός και εκτός σχολικού πλαισίου. Θα ενημερωθούμε για τους μηχανισμούς του άγχους, για τους παράγοντες και τα γνωστικά σχήματα που το επιδεινώνουν και για τις επιδράσεις που έχει στη ζωή των εφήβων, είτε πρόκειται για τη σχολική τους επίδοση, είτε πρόκειται για τη διαμόρφωση της αυτοεικόνας και της κοινωνικής τους αλληλεπίδρασης. Θα παρουσιαστούν τρόποι αποτελεσματικής αντιμετώπισης και βασικές τεχνικές διαχείρισης του άγχους, οι οποίες αφορούν νοητικές διεργασίες και απλές ασκήσεις χαλάρωσης.

Για να δείτε το Δελτίο Τύπου της Σχολικής Μονάδας Πατήστε εδώ.

Για να δείτε την αφίσα πατήστε εδώ.