Feb 152018

Συμμετοχή του Γυμνασίου Ανατολικού στο εικαστικό project

«PUZZLE για την ΕΙΡΗΝΗ»

«Ειρήνη είναι η στοργική μάνα της  Γης» (Ησίοδος)

Το «Puzzle για την  Ειρήνη» αποτελεί ένα συνεργατικό project της εικαστικού Ελένης Κεσίσογλου και αφορά στην προσπάθειά της να κοινωνήσει το μήνυμά της για την Ειρήνη μέσα από τον εικαστικό της λόγο.  Μικρά τρισδιάστατα κομμάτια puzzle, τα οποία εκλύουν τεράστια ποσότητα ειρηνικής ενέργειας, διανέμονται σε  ψηλές κορυφές σε διάφορα  σημεία του πλανήτη, με τη συνεργασία των αναρριχητών Παναγιώτη  Κοτρωνάρου και Νίκο Τόδουλου. Αυτά τα τρισδιάστατα κομμάτια puzzle είναι κατάλληλα διαμορφωμένα κουτιά, τα οποία εμπεριέχουν την ενέργεια από το συμμετοχικό έργο της εικαστικού, συνεργατών της και μαθητών από διάφορα σχολεία της Ελλάδας. Διάσπαρτα καλέσματα κατά του πολέμου, τα οποία σαν ενωθούν σχηματίζουν το περιστέρι σύμβολο της Ειρήνης.

Το project εκτυλίσσεται σε διάρκεια χρόνου, αρχής γενομένης με τη μεταφορά του πρώτου κουτιού puzzle από τον Παναγιώτη Κοτρωνάρο στην κορυφή ACONCAGUA (6.962m) της οροσειράς των Άνδεων και του δεύτερου κουτιού από τον Νίκο Τόδουλο στη Χιλιανή Παταγονία, στο εθνικό Πάρκο Torres del Paine. Στο πρώτο κουτί puzzle βρίσκονται και τα παρακάτω ποιήματα χαϊκού μαθητών της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Ανατολικού, τα οποία αποτυπώνουν την ευλογία της ειρήνης μέσα από ποιητικές εικόνες. Τα συγκεκριμένα ποιήματα προέκυψαν μέσα από μια συλλογική άσκηση δημιουργικής γραφής μέσα στην τάξη.

Ένα πουλί

ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ PROJECT – ΑΓΓΕΛΙΑΦΟΡΟΙ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ

Ελένη Κεσίσογλου, εικαστικός

Παναγιώτης Κοτρωνάρος, Οδηγός Βουνού και Οργανωτής Ορειβατικών Αποστολών