May 102017

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η Ημέρα Ορθογραφίας για μαθητές Γ΄ Γυμνασίου, που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Κοζάνης σε συνεργασία με τους Συμβούλους Φιλολόγων Π.Ε. Κοζάνης. Η εκδήλωση διεξήχθη το Σάββατο 6 Μαΐου 2017 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης με την παρουσία γονέων και καθηγητών, μέσα σ’ ένα ευχάριστο κλίμα ευγενούς άμιλλας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης των ημερήσιων Γυμνασίων της Π.Ε. Κοζάνης ασκήθηκαν γραπτά στην ορθογραφία και προφορικά στην ερμηνεία, την ετυμολογία και τον σχηματισμό πρότασης με λέξεις, τις οποίες επέλεξαν με κλήρωση από τράπεζα λέξεων. Οι συμμετέχοντες αξιολογήθηκαν από κριτική επιτροπή φιλολόγων, μελών του Συνδέσμου Φιλολόγων Κοζάνης.

Από τη βαθμολογία όλων των επιπέδων προέκυψαν οι τρεις παρακάτω βραβευθέντες μαθητές:

1. Πλακόδενδρος Γεώργιος (8ο Γυμνάσιο Κοζάνης) – 1ο Βραβείο
  2. Κουτσιανόπουλος Ηλίας (Γυμνάσιο Σερβίων) – 2ο Βραβείο
  3. Μεταξάς Ιωάννης (5ο Γυμνάσιο Κοζάνης) – 3ο Βραβείο

Όλοι οι συμμετέχοντες είναι αξιέπαινοι για την προσπάθειά τους και για το υψηλό επίπεδο που προσέδωσαν στην εκδήλωση.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ.