Nov 222016

Το ΚΠΕ Έδεσσας Γιαννιτσών, στο πλαίσιο συντονισμού του  Εθνικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο Απορρίμματα: Τα χρήσιμα…«άχρηστα» και επιδεικνύοντας ιδιαίτερη ευαισθησία απέναντι στον ευτελισμό και την απαξία της ανθρώπινης ζωής και αξιοπρέπειας την οποία  βιώνουμε στις μέρες μας, προτίθεται να  υποστηρίξει τους εκπαιδευτικούς και μαθητές Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης στο να προβληματιστούν και να διαβουλευτούν με επιχειρήματα αναφορικά με τη διαφορετικότητα των «άλλων» και ιδιαίτερα των προσφύγων. Γι’ αυτόν τον λόγο το ΚΠΕ καταθέτει δύο εκπαιδευτικές προτάσεις για το προσφυγικό ζήτημα που αφορούν στην πραγματοποίηση α)διαβούλευσης μεταξύ των μαθητών, β) εκπαιδευτικού προγράμματος μικρής διάρκειας, με τίτλο «ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ & ΟΙ ΑΛΛΟΙ  ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ».

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο του ΚΠΕ πατήστε εδώ.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ «ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ & ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ»