Mar 152016

Σας ενημερώνουμε ότι στις 2 Απριλίου 2016 (ημέρα των γενεθλίων του HANS CHRISTIAN ANDERSEN) γιορτάζεται σ’ όλον  τον κόσμο η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, η οποία καθιερώθηκε το 1966 από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (IBBY), το Ελληνικό Τμήμα της οποίας αποτελεί ο Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου.

Ο παραπάνω εορτασμός συμβάλλει στην τόνωση του ενδιαφέροντος  των παιδιών και των νέων για το βιβλίο μέσα από εκδηλώσεις, όπως εκθέσεις παιδικού βιβλίου, οργανωμένες συζητήσεις μεταξύ μαθητών – συγγραφέων, ένα δίωρο μαθημάτων στο πλαίσιο του γλωσσικού μαθήματος, θεατρικές παραστάσεις κ.ά.

Στο πλαίσιο αυτό παρακαλείσθε όπως ενημερώσετε τα στελέχη εκπαίδευσης και τις σχολικές μονάδες περιοχής ευθύνης σας, προκειμένου να υλοποιήσουν δράσεις σχετικές με την ανάδειξη της αξίας του καλού παιδικού βιβλίου.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ