Nov 272015

Αναφερόμενοι στο θέμα θα επιθυμούσαμε, αν υπάρχει η δυνατότητα, να μας δοθεί η σχετική άδεια για επίσκεψη σχολικών συγκροτημάτων της Π.Ε. Κοζάνης στο Ιστορικό – Λαογραφικό & Φυσικής Ιστορίας Μουσείο Κοζάνης κατά τη διάρκεια της έκθεσης 3η Biennale Αρχιτεκτονικής και Αστικής Αποκατάστασης Δυτικής Μακεδονίας – BRAU3, από 28/11 – 13/12/2015.
Η επίσκεψη (πρωινές ώρες) εκτιμάται ότι θα διαρκεί περίπου 1 ώρα και θα πραγματοποιείται ανά 3 σχολικά τμήματα κατά το μέγιστο, την ημέρα και σε αυτές θα υπάρχει συνοδεία Μηχανικού/ων του ΤΕΕ/Τμήματος Δυτικής Μακεδονίας, εκπροσώπου της Διοργάνωσης.

Η χρησιμότητα ενός τέτοιου εγχειρήματος θα έχει πολλαπλά οφέλη:

- Επίσκεψη στο Μουσείο και επαφή με «εικόνες» από τα εκθέματα

- Παιδαγωγικά μηνύματα σεβασμού της αρχιτεκτονικής κληρονομιάς μας στη νέα γενιά

- Υποκίνηση εκπαιδευτικών και γονέων να επισκεφτούν την έκθεση

- Ανάδειξη του ρόλου των μηχανικών/αρχιτεκτόνων σε παιδαγωγικό, πολιτιστικό και κοινωνικό επίπεδο

Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε απορία επί του θέματος.

Για να δείτε την πρόσκληση πατήστε εδώ