Nov 162015

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κόνιτσας στο πλαίσιο του συντονισμού και της λειτουργίας των Εθνικών Θεματικών Δικτύων ΠΕ και της υλοποίησης προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων καλεί όσους εκπαιδευτικούς επιθυμούν να δηλώσουν συμμετοχή στο Θεματικό Δίκτυο «Παραδοσιακοί Οικισμοί και Φύση» συμπληρώνοντας τη σχετική αίτηση που ακολουθεί το παρόν.

Το θέμα του δικτύου είναι πολύπλευρο και καλύπτει ένα μεγάλο φάσμα πιθανών υποθεμάτων όπως:

• Αρχιτεκτονική (πολεοδομική οργάνωση, μορφολογία, υλικά, εναρμόνιση με το περιβάλλον.
  • Αλληλεπίδραση ανθρώπου και φύσης
  • Παραγωγή, κοινωνία, οικονομία
  • Ενεργειακές ανάγκες
  • Κατοικία και κλίμα
  • Λειτουργικές ανάγκες και εγκαταστάσεις του οικισμού (προβιομηχανική εποχή)
  • Πρακτικές αειφορικής διαχείρισης παραδοσιακών οικισμών
  • Εναλλακτικές πρακτικές τουριστικής ανάπτυξης
  • Περιβαλλοντικά προβλήματα
  • Επαναχρησιμοποίηση υλικών
  • Παραδοσιακές πρακτικές διαχείρισης φυσικών πόρων

Το ΚΠΕ προτίθεται να οργανώσει επιμορφώσεις σχετικές με το αντικείμενο του δικτύου και να υποστηρίξει τα συνεργαζόμενα σχολεία με υλικό και γενικότερη καθοδήγηση προσαρμοσμένη στη ροή και τις ανάγκες του εκάστοτε προγράμματος.

Για περισσότερες πληροφορίες που αφορούν την επίσκεψη στο ΚΠΕ και την αξιοποίηση των προγραμμάτων του κέντρου βάσει των ιδιαιτεροτήτων των σχολικών προγραμμάτων παρακαλούνται οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί να έρχονται σε επικοινωνία μαζί μας.

Οι αιτήσεις συμμετοχής στο Δίκτυο «Παραδοσιακοί Οικισμοί και Φύση» θα αποστέλλονται  στο ΚΠΕ Κόνιτσας.

Ο Υπεύθυνος του ΚΠΕ Κόνιτσας

Καραμπίνας Φίλιππος

Για να δείτε την πρόσκληση και την αίτηση του ΚΠΕ Κόνιτσας πατήστε εδώ.