Mar 272015

Σας γνωρίζουμε ότι στο πλαίσιο του Ετήσιου Προγράμματος 2013 του Ευρωπαϊκού Ταμείου Ένταξης Υπηκόων Τρίτων Χωρών  του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης και πιο συγκεκριμένα στη Δράση 1.2/13: Ευαισθητοποίηση κοινωνίας υποδοχής σε θέματα που άπτονται της ένταξης των μεταναστών-ενδυνάμωση των νομίμως διαμενόντων π.τ.χ. ανατέθηκε στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων με επιστημονικά υπεύθυνο τον Αναπληρωτή Καθηγητή Π.Τ.Δ.Ε. κ Γεώργιο Νικολάου η υλοποίηση του έργου : Ευαισθητοποίηση των μαθητών για θέματα ρατσισμού.

Επισημαίνεται ότι η επιλογή των σχολείων εφαρμογής των δραστηριοτήτων θα βασιστεί στην ποσόστωση των αλλοδαπών μαθητών από χώρες μη ενταγμένες στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Για το λόγο αυτό θα πρέπει να δηλώσετε το συνολικό αριθμό των μαθητών αλλά και τον αριθμό των αλλοδαπών μαθητών που φοιτούν στα σχολεία σας. Δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να υποβάλετε στο mail ermede@cc.uoi.gr ή  στα τηλέφωνα 26510 05883/05878 καθημερινά 9:30-14:30 και μέχρι τις  03/04/2015.

Για να δείτε την έγκριση πατήστε εδώ

Για να δείτε την πρόσκληση πατήστε εδώ