Sep 272016

Σας γνωστοποιούμε ότι στην ειδική πλατφόρμα Μαζικών Ανοικτών Διαδικτυακών Μαθημάτων (“Massively Open Online Courses”) του Πανεπιστημίου Harvard προσφέρεται ο νέος κύκλος του προγράμματος «Ο Αρχαίος Έλληνας Ήρωας» (“The Ancient Greek Hero” ή “HeroesX”).
Το πρόγραμμα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Δ/θμιας Εκπ/σης.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα και τις εγγραφές οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα https://www.edx.org/course/ancient-greek-hero-24-hours-harvardx-hum2x-1 και να απευθύνονται στο τηλ. 2752047030.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο κάντε κλικ εδώ.
Για να δείτε τη σχετική ανακοίνωση κάντε κλικ εδώ.

Sep 272016

Σας γνωστοποιούμε ότι το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος διοργανώνει το 18ο Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με τίτλο: «Διδάσκοντας για το Ολοκαύτωμα στην Ελλάδα».
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στις 20 και 21 Οκτωβρίου 2016 στη Λάρισα, στον χώρο «Μύλος του Παππά» (Γεωργιάδου 53).
Το σεμινάριο μπορούν να παρακολουθήσουν, χωρίς δαπάνη για το δημόσιο, Σχολικοί Σύμβουλοι Π.Ε. και Δ.Ε., Διευθυντές σχολικών μονάδων Π.Ε. και Δ.Ε. και εκπαιδευτικοί Π.Ε. και Δ.Ε.

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο κάντε κλικ εδώ