Jan 302014

Εκπαιδευτικά προγράμματα της «Κοβενταρείου» Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κοζάνης  για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το σχετικό έγγραφο : ΚΟΒΕΝΤΑΡΕΙΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΖΑΝΗΣ

Για το αναλυτικό πρόγραμμα δείτε το σχετικό έγγραφο :ΔΡΑΣΕΙΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2014

Jan 302014

Σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει η δυνατότητα να δημιουργηθούν επιμορφωτικές ημερίδες με συντονιστικό φορέα την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών στα πλαίσια του Εθνικού  Θεματικού Δικτύου Κυκλοφοριακής αγωγής με την επιστημονική στήριξη του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας που οργανώνουν και υλοποιούν για 2η σχολική χρονιά επιμορφώσεις εκπαιδευτικών Π.Ε. και Δ.Ε. μέσω του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Κυκλοφοριακής Αγωγής με τίτλο “Η οδική ασφάλεια των παιδιών και η δική μας ευθύνη” και γεωγραφική ακτίνα δράσης νομούς της Επικράτειας.

Σκοπός του δικτύου είναι η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών μέσα από θεωρητικές προσεγγίσεις και βιωματικές διαδικασίες και σύμφωνα με το υπάρχον εκπαιδευτικό πλαίσιο, ώστε να αποκτήσουν μεθοδολογικά εργαλεία που θα τους φανούν χρήσιμα στην υλοποίηση ενός εκπαιδευτικού προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής στην τάξη τους.

Οι θεματικές ενότητες της ημερίδας (που αποτελείται από θεωρητική κατάρτιση των εκπαιδευτικών, βιωματικά εργαστήρια και εκπαίδευση στα Πάρκα Κυκλοφοριακής Αγωγής) είναι: Η μετακίνησή μας στο σχολείο, Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας για παιδιά, Βιώσιμη Μετακίνηση, Μετακινούμαι με ασφάλεια πεζός, Οδηγώ ποδήλατο, Μετακινούμαι με ασφάλεια ως επιβάτης, Τροχαία ατυχήματα. Οι εκπαιδευτικοί που θα επιμορφωθούν σ’ αυτήν θα παραλάβουν υποστηρικτικό έντυπο και ψηφιακό υλικό (εγκεκριμένο από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο).

Όλοι οι εκπαιδευτικοί που θα παρακολουθήσουν την επιμορφωτική ημερίδα θα λάβουν βεβαίωση συμμετοχής παρακολούθησης της ημερίδας ως μέλη του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Κυκλοφοριακής Αγωγής.

Οι τυπικές υποχρεώσεις των εκπαιδευτικών που θα δηλώσουν συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι η παρακολούθηση της επιμορφωτικής συνάντησης και η πραγματοποίηση δραστηριοτήτων στις τάξεις έως το τέλος της σχολικής χρονιάς ή κατά τη διάρκεια της ερχόμενης.

Παρακαλούμε για την άμεση ενημέρωση των εκπαιδευτικών και την αποστολή κατάστασης με τα ονόματα των ενδιαφερόμενων ανά σχολική μονάδα μέχρι 7/2/2014  με email στην παρούσα ηλεκτρονική διεύθυνση