Dec 192013

Αξιότιμοι κύριοι ,

Σας γνωρίζουμε, στα πλαίσια της συνεργασίας μας,  ότι η   Κοβεντάρειος  Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης διοργανώνει ένα κύκλο θεατρικών εργαστηρίων τον Ιανουάριο του 2014,  κάθε Τρίτη & Πέμπτη, 10:00-11:30 με στόχο να γνωρίσουν τα παιδιά την τέχνη του θεάτρου μέσα από τις τεχνικές του θεατρικού παιχνιδιού.

Στο νέο ευχάριστο περιβάλλον του MEDIA LAB,  κάθε τάξη μπορεί να συμμετάσχει, δίχως κόστος, αφού πρώτα δηλώσει συμμετοχή! Το εργαστήρι, που θα συντονίζει η παιδαγωγός Μελίδου Αναστασία, απευθύνεται σε μαθητές  Νηπιαγωγείου, Δημοτικού και Γυμνασίου και περιλαμβάνει :

• Ενεργοποίηση/ ζέσταμα -Παιχνίδια γνωριμίας,
  • Παντομίμα, αυτοσχεδιασμό,
  • Σωματική έκφραση,
  • Τεχνικές που αφορούν την δυναμική της ομάδας,
  • Δραματοποίηση

Οι θεματικές θα είναι ευέλικτες και σχετίζονται με αγαπημένα θέματα όπως: οι παλιές φωτογραφίες, τα ξεχασμένα παιχνίδια, ο παλιός κι ο νέος χρόνος, ο τόπος μου και η ιστορία του, μυθολογία, κ.α  και με οδηγό πάντα τη φαντασία και το παιχνίδι.

Ηλικιακές ομάδες:  4-6 ετών, 6-9 ετών, 9-12, και Εφηβικό Τμήμα (παιδιά του Γυμνασίου).
Διάρκεια εργαστηρίου: 1 ώρα και 30 λεπτά περίπου.
Τόπος διεξαγωγής: Βιβλιοθήκη Κοζάνης- Media Lab
Ελάχιστος αριθμός συμμετεχόντων: 8
Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 25
Πληροφορίες-εγγραφές:

• Τηλέφωνα : 2461022245/ 2461350435
  • Fax:2461049319
  • Email :service@kozlib.gr

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την υποστήριξή σας  και την από κοινού συνεργασία στo παραπάνω εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα θεατρικού εργαστηρίου της «Κοβενταρείου» Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κοζάνης για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Δράσεις – Προγραμματισμός Ιανουαρίου 2014

Dec 192013

Το 2ο ΕΠΑ.Λ. τραγουδάει για το Ελεύθερο Σχολείο

της ΑΡΣΙΣ-Κοζάνης

Μια όμορφη και ζεστή μουσική βραδιά διοργανώνουν ο Σύλλογος Γονέων και οι μαθητές του 2ου ΕΠΑ.Λ., την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου, στις 8.00 το βράδυ, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 4ου Λυκείου Κοζάνης, για την υποστήριξη της λειτουργίας του Ελεύθερου Σχολείου της ΑΡΣΙΣ-Κοζάνης

Στην εκδήλωση θα εμφανιστούν:

• οι μαθητές δημοτικού του Ελεύθερου Σχολείου, με χριστουγεννιάτικα τραγούδια
  • η χορωδία μαθητών του 2ου ΕΠΑ.Λ.
  • το HIP-HOP σχήμα του SNIS-ΣΥΣΚΟΤΙΣΗ
  • ο Αντώνης σε έντεχνα και ροκ τραγούδια

Παράλληλα, στο χώρο θα λειτουργεί παζάρι με δημιουργίες των παιδιών και των εθελοντών της ΑΡΣΙΣ-Κοζάνης.

Πληροφορίες για την εκδήλωση:

Τηλ.: 2461049799

e-mail: infokoz@arsis.gr